Amasya,  Termal Tatil,  Türkiye

Amasya Gezi Rehberi

Yerleşim tarihi milattan önce 5500 yılına kadar uzanan Amasya ili, Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Tarihi özellikli yapıları ve eşsiz doğal güzellikleri ile misafirlerini büyüleyen Amasya, sahip olduğu termal sular ve Kaplıcalar ile de şifa dağıtmaktadır. Amasya ili tüm bu turistik değerleri ile yılın hemen her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği turistik destinasyonlardan biri olmuştur.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri ile misafirlerini büyüleyen Amasya’da Gezilecek Yerler listesini tarihi özellikli yapı ve eserlerin yanında doğal güzellikler ve termal özellikli sulara sahip yerler oluşturmaktadır. Amasya’nın sahip olduğu turistik değerleri tarihi özellikli yapı ve eserlerden başlayarak sıralayacak olursak:

Amasya’nın Tarihi ve Müzeler

Kuruluşu 1925 yılına uzanan Amasya Müzesi, 1980 yılında günümüzdeki yerinde ziyarete açılmıştır.

Harşena Dağı üzerinde uzanan Amasya Kalesi, konumu nedeniyle Harşena Kalesi olarak da anılır. Önemli konumu nedeniyle tarih boyunca pek çok kez yıkılmış ve tekrar inşa edilmiş olan kale, 18. yüzyıla kadar konum önemini korumuştur.

1865 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılan Hazeranlar Konağı, 1984 yılında etnografik eserlerin sergilendiği müze olarak hizmete açılmıştır.

Haşena Dağı’nın güney eteklerinde kalker kayalara oyularak yapılan Kral Kaya Mezarları, helenistik dönemde yaşamış olan Pontus Krallarına ait mezarlardır.

İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve hanımı Uduz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından 1309 yılında yapılan ve Anadolu’da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olma özelliğine sahip olan Bimarhane, 2011 yılında müzeye çevrilerek Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi adını almıştır.

1699 yılında Mutasarrıf Rahtuvan Hacı Mehmet Paşa tarafından Mimar Mehmet Kalfa’ya yaptırılan Taş Han, 2012 yılında restore edilmiş ve turizmin hizmetine girecektir.

Erken Roma dönemine ait olan Ferhat Su Kanalı, şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla kayalar oyularak oluşturulmuştur. Yapım biçimi nedeniyle ünlü “Ferhat ve Şirin” efsanesini anımsatan su kanalına bu benzerlik nedeniyle Ferhat Su Kanalı ismi verilmiştir.

Ferhat il Şirin Müzesi
Ferhat ile Şirin Müzesi

Danişmendli emirlerinden İltekin Gazi tarafından 1075 yılında yaptırıldığı sanılan Çağlayan Köprü; kesme taş ve tuğladan inşa edilmiştir.

1242 yılında Selçuklu Sultanı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’in vezirlerinden Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından inşa ettirilen Burmalı Minare Camii, kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Amasya, sahip olduğu doğal güzellikler ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbetmektedir. Amasya’nın sahip olduğu termal özellikli sular ve kaplıcalar ise misafirlerine şifa dağıtmaktadır. Termal Oteller dahilinde bulunan termal sular pek çok hastalığa şifa dağıtırken konforlu bir konaklama imkanı sunmaktadır.

Amasya’da Konaklama

Amasya gelişmiş konaklama imkanları ile de misafirlerinin konforunu sağlamaktadır. Konforlu hizmetleri ile bilinen Amasya Termal Oteller ise konforlu konaklama imkanlarının yanında şifa dağıtan termal suları ile misafirlerini beklemektedir.

Siz de Amasya’yı tatil palanlarınızın arasına ekleyin; kültür ve sağlık dolu bu yolculuk imkanını kaçırmayın!

Amasya Şehzadeler Müzesi
Amasya Şehzadeler Müzesi

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir