Avrupa,  Yunanistan,  Yurtdışı Rotaları

Atina Gezisi

Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Atina, merkezi özelliğini ilk çağlardan beri korumaktadır. Neolitik Çağdan beri yerleşim bulunan Atina merkezi özelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Mitolojik hikayeleri ile bilinen şehir ismini Tanrıların başı Zeus’un kızı zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena’dan almaktadır.

atina-gezilecek-yerler

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Atina, ana kimliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Çağlardır merkezi önemini hiç kaybetmeyen Atina’da günümüze birçok tarihi değeri bulunan eser ulaşmıştır. Bu eserleri içeren Atina’da Gezilecek Yerler listesi de oldukça kabarıktır. Milattan önce yaklaşık 3000 yılında yapılan Atina Akropolisi sahip olduğu yapılarla görülmeye değerdir. Burada yer alan 5. yüzyılda inşa edilen Partenon, Athena’nın tapınağı olarak bilinir. Antik Yunan medeniyetinin ve Atina demokrasinin sembolü olan Partenon, sahip olduğu fil dişi ve altından yapılma Athena heykeli görülmeye değerdir. Akropoliste bulunan Propylaion (Kapılı Giriş), Athena Tapınağı ve Erektheion Tapınağı dikkat çeken diğer yapılardır.

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Antik Yunan eserlerini bulabileceğiniz Ulusal Arkeoloji Müzesi; Osmanlı döneminden kalma bir camiye de ev sahipliği yapan Monastiraki Meydanı; Akropolis tapınağından çıkan eserleri bulabileceğiniz Akropolis Müzesi; Parlamento Binası; alışveriş, restoran ve cafe imkanları ile bilinen Kolonaki Meydanı; Atina’nın popüler semtlerinden Plaka; içerisinde hayvanat bahçesi de bulunan Milli Park; tek katlı beyaz yapıları ile büyüleyen Anafiotika Mahallesi; Atina’nın bit pazarı diyebileceğimiz Athens Flea Market; alışveriş imkanları ve yapıları ile Atina’nın İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Ermou Caddesi görülmeye değer diğer önemli yerlerdir.

Athens Flea Market

Antik Yunan eserlerini ve daha nice gezilecek yerleri keşfedebileceğiniz Atina’da turistik bir gezi ile komşunun mitolojik efsanelere konu olan yapılarını; yöresel lezzetleri bulabileceğiniz restoran ve cafeleri; alışveriş ve eğlence mekanlarını keşfedebilirsiniz.

Monastiraki Meydanı

Atina’ya İstanbul’dan hava yolu aracılığıyla 1 saat 15 dakika civarı süren bir uçak seyahati ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşım da ise yaygın olan metro, tramvay ve otobüs hatlarıyla kolayca istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

atina-gezisi

Kusursuz bir Atina tatili için konaklama imkanları da tatil planı kadar önemlidir. Konforlu hizmetleriyle Atina Otelleri her bütçeye hitap edebilecek alternatifleriyle misafirlerinin beğenisini sağlamaktadır. Siz de Atina’yı tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; Antik Yunan tarihine açılan bu pencereyi keşfetme ve Atina’nın canlı hayatında eğlenceli vakit geçirme fırsatını kaçırmayın!

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir