Bodrum,  Muğla,  Türkiye

Bodrum, Bodrum…

Tarih boyunca şarkılara şiirlere konu olan, tatil denildiğinde ilk akla gelen Bodrum… Masmavi gökyüzü, yemyeşil bitki örtüsü, bembeyaz evleri ile herzaman Bodrum’un yeri ayrı olmuştur bizde. Her tatil sonu tekrar gelme ümidi ile ayrıldığımız Bodrum, tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

Muğla’nın 12 ilçesinden biri olan Bodrum aslında bir yarımada’dır. Bodrum Türkiye’nin en bilinen ve en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biridir.

bodrum tatili

Eşsiz bir tarihi olan Bodrum, hem yaz tatiline hem de kültür turuna uygun yapıdadır. Hem denize girerek serinleyebilir hem de antik bölgeleri gezebilirsiniz. Antik dönemde Ionia ve Likia arasındaki bölgede Karia bulunmaktadır. Halikarnassos (Halinarnas) yani Bodrum ise, bu yerin önemli şehirlerindendi.

Bodrum’da gezilecek yerler nerelerdir? derseniz bu konuda oldukça zengin olan bodrum’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Bodrum, antik kentleri ve kaya mezarları ile ünlüdür. Myndos Kapısı, Çıtıf Kale, Stratonikeia, Lagina, Sedir Adeun ve sarnıçları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle burada Sedir Adeun’u görmenizi tavsiye ederiz. Dünyanın 7 harikası arasında bulunan Apollo Tapınağı, tiyatrosu, antik limanı ve Kleopatra Plajı, Sedir adası burada bulunmaktadır. Bodrum Kalesi ise şehri temsil eden yapılar arasındadır. Yapımı 100 yılda tamamlanan bu kale tapınak şövalyeleri tarafından yapılmıştır. Hatta Papa inşaatın bitmesi için endülijans kağıtları dağıtmıştır.

apollon tapınağı

Bodrum gece hayatı ile de ünlüdür. Kumbahçe Mahallesi’nden Cumhuriyet Caddesi’ne kadar pek meyhane, bar, cafe, disko görebilirsiniz. Bodrum tatiliniz sadece gündüz değil gecede tüm hızı ile devam edicek.

Bodrum tatilinizde mutlaka zaman ayırmanız gereken bir diğer şeyse tekne turlarıdır. Bodrum tekne turları  ile etrafı gezebilir, Değirmen Bükü, Karacasöğüt, Çökertme, Sedir Adası, Keramos Antik Kenti, Yedi Adalar gibi tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

bodrum antik kent

Bodrum konaklama açısında da diğer turizm merkezleri ile yarışabilecek durumda. Her bütçeye ve zevke hitap eden otelleri sayesinde isterseniz 5 yıldızlı bir tatil köyünde tatil yaparken isterseniz daha küçük otellerde yada temalı butik otellerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca ticari amaçlı kullanılan meşhur beyaz bodrum evlerinde de konaklama şansınız var.

Birçok ünlü geçmiş zamanda ve bugün Bodrum’a yerleşmiş ve Bodrum hayatını benimsemişlerdir. En bildiğimiz isimlerden biri Zeki Müren’nin evi buradadır. Ayrıca Bodrum’a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarımız Halikarnas Balıkçısı olarak bildiğimiz Cevat Şakir Kabaağaçlı da burada yaşamıştır.

Bodrum hediyelik eşyaları

Bodrum tatil merkezleri sadece Bodrum merkezi ile sınırlı değil. Turgutreis, Gümbet, Türkbükü, Bitez, Yalıkavak, Güvercinlik ve Torba gibi birçok gözde beldesi var. Her biri kendine has güzellikleri ile size ağırlamak için bekliyor…

Hangi beldeyi tercih edeceğiniz nasıl bir tatil istediğinize bağlı…

Turgutreis, Bodrum’un en kalabalık ikinci merkezidir.Gece eğlenceleri ile ünlü olan Turgutreis, tam da eğlence sevenler için ideal…

Bitez çok iyi rüzgar aldığı için sörf gibi sporlar için ideal bir bölgedir. Eğer sizde sörf tutkunu iseniz Bitez’i tercih etmelisiniz.

bodrum evleri

Yalıkavak’ta tatil yaparken yerel ürünlerin satıldığı pazardan organik ürünler satın alabilirsiniz.

Çam ormanlarının yeşilini ve denizin mavisini birlikte sunan Güvercinlik ise sessiz sakin bir tatil dileyenler için ideal…

Torba, Bizans döneminden kalan antic eserlerle ünlüdür. Bugün yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Bodrum’un birbirinden güzel beldeleri anlatmakla bitmez… Sizde bu yaz sizin için uygun olan Bodrum  tatilini seçin ve Bodrum’un eşsiz güzelliklerinin keyfini sürmeye başlayın. 😉

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir