Bozcaada,  Çanakkale,  Türkiye

Bozcaada Gezilecek Yerler

Yerleşim tarihi milattan önce 2000 yılına kadar uzanan Bozcaada; antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde Tenedos ismi ile yer almaktadır. Adanın ilk sakinlerinin Akaların bir kolu olan Pelasglar olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Bozcaada, bu medeniyetlerden pek çok eseri de halen bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’nin üçüncü, Ege denizinin ise Gökçeada’dan sonra ikinci büyük adası olan Bozcaada; Çanakkale iline bağlı bir ilçedir.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Tarihi özellikli yapıları ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbeden Bozcaada’da Gezilecek Yerler listesini yine tarihi özellikli yapılar, eşsiz doğal güzellikler ve sosyal alanlar oluşturmaktadır. Bozcaada’nın sahip olduğu eserleri incelemeye tarihi özellikli yapı ve eserlerden başlayacak olursak;

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de bugünkü görünümünü 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde almış olan Bozcaada Kalesi; uzun yıllar süren Osmanlı-Venedik mücadelesinde etkin bir rol oynamış ve birçok onarımdan geçmiştir.

bozcaada otelleri

Bozcaada’nın tarihi derinliğine daha yakından tanık olmak için Bozcaada Müzesi’ni gezebilir, birçok farklı medeniyete ait eserleri görebilirsiniz.

1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından inşa edilen Ayazma Manastırı; tarihi bir çeşme, 8 adet yaşlı Çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 adet tek katlı yapıdan oluşmaktadır. Rum Ortodoks cemaatine ait olan manastır, Rum azize Aya Paraskevi adına yapılmıştır. Sadece özel günlerde ibadete açılan manastırın bahçesinde Çınar ağaçlarının altında piknik yapabilirsiniz.

Venedikliler tarafından yapıldığı düşünülen Meryem Ana Kilisesi, adada bulunan ibadete açık tek kilisedir.

1827 yılında inşa edilmiş olan Yeni Kale, tüm ada manzarasını görebileceğiniz konumu ile dikkat çekmektedir.

Venedikliler döneminde yıkılan bir caminin Köprülü Mehmet Paşa tarafından tamir edilmesi sonucu onun adını alması sonucu oluşan Köprülü Mehmet Paşa Camii, halk arasında Yalı Camii olarak anılmaktadır.

 

  1. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Alaybey Camii, kırmızı kesme taştan yapısı ile dikkat çekmektedir.

Köprülü Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen Köprülü Hamamı, uzun zamandır şarap mahzeni olarak kullanılmaktadır.

Yine Bozcaada’da bulunan tarihi özellikli yapılardan Alaybey Hamamı, Namazgah, Namazgah Çeşmesi, Yel Değirmenleri ve Aburga Ahmet Dede Türbesi görülmeye değerdir.

Bozcaada, sahip olduğu tarihi derinliğin yanında uzun zamandır süregelen şarap üretimi ile de bilinmektedir. Bozcaada’da bulunan şarap fabrikalarından 3 tanesi tarihi derinliği ile dikkat çekmektedir. Bu şarap fabrikalarında düzenlenen turlar ile şarap yapımına tanık olabilir, Bozcaada şaraplarından tadabilirsiniz.

Bozcaada’nın Alameti Farikalarından bir diğeri ise rüzgar gülleri ve büyüleyici günbatımıdır. Bozcaada seyahatinizde rüzgar gülleri arasında batan güneşin eşsiz manzarasını izlemeyi unutmayın!

Bozcaada Konaklama

Bozcaada, gelişmiş turizm olanaklarıyla birlikte gelişen konaklama imkanları ile dikkat çekmektedir. Konforlu hizmetleri ile dikkat çeken Bozcaada Otelleri, her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır. Bozcaada Turları ve Bozcaada Otelleri ile rahatlıkla Bozcaada’yı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de Bozcaada’yı gezilecek yerler listenize ekleyin, Bozcaada’nın tarihi derinliğini ve eşsiz doğal güzelliklerini keşfetme fırsatı için geç kalmayın!

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir