Antalya,  Kemer,  Türkiye

Bu Yaz Mutlaka Adrasan!

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlıdır. Eski adı Çavuşköy’dür. Bir tarafında Kemer’in cennet beldeleri Çıralı ve Tekirova, diğer tarafında portakalıyla ünlü ilçe Finike yer alır. Adrasan Helenistik çağlardan bu yana izler taşır. Benzersiz doğası günümüze kadar ulaşmıştır ve koruma altındadır. Sadece deniz turizmi değil dalış ve sörf için de gözde bir beldedir. Olimpos Antik Kenti burada bulunmaktadır.

Adrasan Otellerinin Özellikleri Nelerdir?

Adrasan otelleri bölgenin koruma altında, özel bir yer olmasından dolayı genelde butik otellerdir. Hatta otellerinin çoğunu Adrasan halkı bizzat işletir. Adrasan’ın cennet koylarından en üst seviyede yararlanabilmeniz için bu oteller idealdir. Olimpos ve Adrasan otel fiyatları genelde uygundur, erken rezervasyon dönemince daha da hesaplı hale gelir.

Adrasan Erken Rezervasyon Otelleri Hangi Avantajları Sunuyor?

Adrasan erken rezervasyon otelleri, kış aylarında başlayıp yaza kadar süren erken rezervasyon döneminde indirimli fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Erken rezervasyon döneminde yaza yaklaşıldıkça indirim oranı azalıyor ve doluluk artıyor. O yüzden tatil planlarınızı ne kadar erken hayata geçirirseniz o kadar karlı ve şanslı olursunuz. Adrasan genelinde genelde butik otel tarzı, bölgenin doğasıyla uyumlu küçük oteller bulunur. Özellikle genç tatilcilerin gözdesi olan Olimpos’un da burada bulunması nedeniyle yerler çok hızlı dolabilir.

Adrasan’da Gezilecek Görülecek Yerler Nelerdir?

Adrasan tatil için dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız kadar güzel ve özel bir seçenektir. Bölge Helenistik çağdan izler de taşımaktadır. Ayrıca Olimpos Antik Kenti’ne yakındır. Otellerin büyük bölümünü oranın sakinlerinin işletmesiyle sadece doğal ve tarihi değil ekonomik yönden de ayrıcalıklıdır. Sit alanı olduğu için yıllardır bozulmadan korunmuştur ama orman yangınlarıyla bir bölümü maalesef kaybedilmiştir.

Denizi tertemiz ve sığ olduğu için yüzme öğrenenler veya küçük çocuklar için idealdir. Adrasan denizinin eşsiz bir başka özelliği de 25-30 metreyi bulan görüş mesafesidir. Bu onun yerli ve yabancı dalış tutkunlarının gözde dalış merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır. Sadece görüş mesafesi değil su altı yaşamı da dalgıçların ilgisini çekiyor. Bölge, deniz altı fotoğrafçıları için de birçok enfes kare sunuyor.

Adrasan tatiline ek olarak tekne turlarına katılmak mümkün. Teknelerin uğrak yerlerinden olan Sazak ve Ceneviz koyları ile Suluada Adrasan’a bir saat uzaklıktadır. Buralar denize girmek için ideal yerlerdir. Ayrıca buralardaki suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiği de söylenmektedir.

Olimpos Beydağları Milli Parkı sadece Adrasan ve çevresinin değil Türkiye ve dünyanın da önemli yerlerinden biridir. Bölgenin milli park olması 1972 yılında gerçekleşmiştir ama antik kente bakılırsa çok daha önceden keşfedilmiştir. Park Adrasan Plajı’nı da kapsayarak Kumluca’ya kadar uzanır. Park içinde piknik ve kamp alanları da bulunur. Çıralı sahili, Yanartaş ve Phaselis Antik Kenti de parka dahildir.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir