İstanbul

Büyükada Gezi Rehberi

Tarihi dokusu, nostaljik ve şehir gürültüsünden uzak bol oksijenli havası ile İstanbul’un ilçelerinden Adalar’ın adından da belli olacağı üzere en büyük adası olan Büyükada; Prens Adaları da denen Adalar‘ın en çok ziyaret edilen adasıdır. Tarihi yapısının, bol oksijenli mesire alanlarının, yüzme imkanı olan plaj ve koylarının da bu ziyaretçi akınındaki payı oldukça büyüktür.

Oldukça fazla alternatife sahip olan Büyükada’da Gezilecek Yerler listesine göz gezdirecek olursak: Adanın en yüksek tepesinde bulunan 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı, konumu nedeniyle adanın tamamını izleme imkanını sunmaktadır. Kilisede 23-24 Nisan tarihleri arasında dua edilip dilek tutulur. İnançlara göre eğer dileğiniz kabul olursa kiliseye zeytinyağı alıp bağışlamanız gerekiyormuş.

Büyükada Otelleri gece konaklamak isteyen konuklarını konforla ağırlamak için beklemektedir. Adalar’ın en büyük adası olma özelliğine sahip olan Büyükada’ya İstanbul’un farklı iskelelerinden kalkan deniz otobüsleri aracılığıyla günün her vakti ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

Büyükada

Adada ziyaret edilebilecek bir diğer mekan Rum Yetimhanesi ise İsa tepesinde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan mekanın bahçesindeki çay bahçesinde çayınızı yudumlarken soluklanma imkanı bulabilirsiniz.

Büyükada’daki diğer gezilecek yerler ise: 2. Abdülhamit tarafından yaptırılmış olan Hamidiye Camii, Reşat Nuri Güntekin’in evi, Ayios Dimitrios Kilisesi, Hesed Le Avraam Sinagogu, Adalar Müzesi ve Yücetepe’de bulunan Adakule’dir.

Büyükada’ya gitmişken yapılması gereken birçok etkinlik vardır. Bunların ilki motorlu ulaşım’ın olmadığı adayı faytonla gezmektir. Eğer “Fayton bana pahalı gelir.” diyorsanız hem daha ucuz hem de zevkli olan bisiklet aracılığıyla gezmeyi tavsiye edebiliriz. Araç trafiğine kapalı sokaklarda bisiklet sürmenin zevkine varmalısınız. Büyükada’ya gitmişken tarihi mekanları gezdikten sonra dinlenmek için cafe ve restaurantları tercih edebilir ya da yeşillikler ve oksijenle dolu mesire alanlarından birinde ufak çaplı bir piknik yapabilirsiniz. Büyükada’ya gitmişken bir de plaj ve koylarında temiz denizine girme fırsatı bulursanız bizce bu fırsatı kaçırmayın.

Siz de erken rezervasyon fırsatlarından faydalanın ve Büyükada’nın şehir gürültüsünden uzak tarihi dokusunu keşfedin.

adalar

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir