Aydın,  Didim,  Türkiye

Didim, doğası ve tarihi ile ilgi çekmeye devam ediyor…

Çeşme ve Bodrum’un ortasında kalarak kendini gösteren Didim, Aydın ilimizin her yıl yerli ve yabancı turistlerle dolup taşan yazlık beldesidir. Bizlerde, doğası ve tarihi ile oldukça ilgi çekici olan bu tatil cennetini sizlere anlatmadan edemezdik. Son yıllarda giderek turizm alanında değeri yükselen Didim, doğası, antik eserleri ve eşsiz deniziyle dolu dolu bir tatil seçeneği sunuyor.

didim marinaGerçekleştireceğiniz Didim tatili boyunca, büyüleyici güzellikteki Apollon Tağınağı‘nı görmeden geri dönmemeniz gerektiğini söylememize gerek bile yok sanırım… Altınkumlu plajları her ne kadar yaz aylarında inanılmaz kalabalık olsa da mavinin her tonuna hakim denizi ile sıcak yaz günlerinin tadını doyasıya çıkartmanızı sağlayacaktır.

Apollon tapınağıYabancı turistlerden genel olarak İngilizlerin fazlasıyla yoğun olduğu Didim’de gece ve eğlence hayatı da oldukça hareketlidir. Didim tatili süresince antik kalıntıların hepsini görmek isterseniz eğer buna fazlaca zaman ayırsanız iyi edersiniz. Çünkü kalıntılar geniş alanlara hakim olduğundan hepsini gezmek epey vakit alıyor.

Didiyma antik kentiFakat Apollon Tapınağı dışında Didyama Antik Kenti de binlerce yıllık kalıntıları ile görülmeye değer. Bununla birlikte Priene Antik Şehri ise bölgenin en önemli antik kentlerinden biridir. Sarnıçları ve Mısır Tanrılarının tapınaklarının bulunduğu bu bölgede bilinen en eski antik tiyatrolardan biri de yer almaktadır. Tam 5000 kişi kapasiteli bu tiyatronun yanında yer alan Bizans Kilisesi de görülmesi gereken yerlerden biridir.

Miletos antik kentiDidim’de yer alan dünyaca ünlü bir başka antik kent olan Miletos Antik Kenti‘de Milet Tiyatrosu ile görülesi yerlerden biridir. Bunun dışında hala biraz daha Didim’in tarihi zenginliklerini görmek isterseniz Milet Müzesi’ni de ziyaret ederek yapılan kazılarda çıkartılan eserleri görebilirsiniz.

Didim tatiliDidim’in saymakla bitmeyen tarihi zenginliğinin dışında, doğal yapısı da benzersiz güzelliktedir. Altınkum plajı başta olmak üzere renkli plajları da doğal güzelliklerine eklendiği vakit, Didim otelleri her yıl tatilcilerle dolup taşıyor.

Didim AltınkumHareketli gece hayatı, çarşafa bürünmüş denizi, antik zenginliği ve doğanın her renginin kendini gösterdiği Didim’de her yaz tatilin heyecanı bir başka yaşanıyor. Ülkemizin popüler turizm merkezlerinden biri olan Didim, mutlaka yaşamanız gereken bir tatil deneyimini sizlere fazlasıyla sunuyor…

Didim’in gezilecek yerleri her ne kadar saymakla bitmese de, siz görebildiğiniz kadarını görüp tatil anılarınızı da Didim’in güzellikleriyle taçlandırın… 😉

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir