Antik Dünya,  Gezi

Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti, Didim’de yani Aydın’ın Söke ilçesinde yer alan Yeni Hisar köyünde bulunuyor. En ünlü ve bilinen kısmı Apollon Tapınağı‘dır. Didyma Antik Kent bölgesinde ilk kazılar 1850’lerin sonlarında başlamıştır. İngilizler tarafından başlatılan kazılar 1937 yılına kadar sürmüştür. Bu döneme kadar tapınağın büyük kısmı ortaya çıkarılmıştır. Sonrasında ise Alman arkeologlar tarafından çalışmalara devam edilmiştir.

Didyma, İyonya sahili üzerinde yer alan bir Antik Yunan tapınağıdır. Başlangıçta Miletus’a bağlı bir kâhinin ikamet yeri olduğu düşünülen Didyma kentinin, son kazılarla birlikte yoğun nüfusun yaşağıdığı bir yerleşim yeri olduğu kanısına varılmıştır. Didyma Antik Kenti’nin dönemin kehanet merkezi olduğu düşünülüyor.

Arkaik Tapınağın yapımına M.Ö 6. yüzyılın ortalarında Arkaik dönemde başlandığı ve aynı yüzyılın sonlarında tamamlandığı tahmin ediliyor. Helenistik tapınak ise Büyük İskender Perslere karşı büyük zafer kazandıktan sonra yapımına başlanmış ancak tamamlanamamıştır. Didyma kenti Büyük İskender döneminde kurulmuştur. Didyma kelime olarak “ikiz” anlamına gelmektedir. Apollon ve ikiz kardeşi Ay Tanrıçası Artemis’e ithaf edilmiştir. Miletler bu sebeple kente Yunancada “’ikiz kardeş”’ anlamına gelen Didyma ismini vermişlerdir.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir