Antalya,  Kemer

Doğa Sevenlerin Tercihi Olimpos

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı ve Antalya’dan yaklaşık 86 km uzaklıkta olan Olimpos(olympos) hem sahili hem de Olimpos Antik Kenti ile Türkiye’nin cennet köşelerinden birisi… Caretta Caretta’ları doğal yumurtlama alanı olması nedeniyle de sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu sebeple bu cennet köşesinde yapılaşma kontrollü olarak ilerlemekte ve turizm kentlerinde alışageldiğimiz lüks tatil köylerinin yapımına izin verilmemektedir.

Olimpos SahiliOlimpos’ta tatil düşünüyorsanız ünlü ağaç evlerde(Bungalow) konaklayabilir ayrıca sırt çantanızı alıp antik kenti gezmeye gidebilir ve aynı zamanda denize girip serinleyebilirsiniz. Olimpos sahilindeki deniz dağlardan gelen akarsunun birleşim yerinde olduğu için deniz suyu sıcaklığı diğer bölgelere göre daha serindir.

Olimpos Ağaç Evleri

Beydağları – Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alan Olimpos, portakal ağaçları ile çevrelenmiş ağaç evlerde konaklamayı mümkün kılmaktadır. Heryıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağarlayan Antalya’nın bu saklı kalmış kenti yüzyıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple tarihi kalıntıları ve antik kenti ile oldukça ünlüdür.

Olimpos Antik Kenti

Likya Medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olan Olimpos’un kökleri Helenistlik döneme kadar uzanarak Roma ile devam etmiştir. Antik Yunan döneminde Yunan Tanrısı Hephaistos’un Olimpos’un koruyucusu olduğuna inanılmış ve adına festivaller düzenlenmiş,Osmanlı dönemine geçtiğinde ise adeta şehir terkedilmiştir.

Olimpos Antik Kent

Doğa sevenler tarafında heryıl ziyaret edilen Olimpos Caretta caretta‘lara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölge onların yumurtaları için eşsiz bir ortam sunmaktadır.

Olimpos Caretta Caretta Yavruları

 

 

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir