Antalya,  Kemer,  Türkiye

Doğadan Gelen Huzur; Çıralı Sahili

Kemer’in en güzel mevkiilerinden  biri olan Çıralı, Olimpos Milli Parkı sınırları içinde yer almaktadır. Beydağları’nda bulunan Olimpos Milli Parkı, Sarısı’dan başlayarak Kumluca’daki Gelidonya Burnu’na kadar uzanmaktadır.

Çıralı Otelleri

Koruma altına alınan bu bölgede tarihi kalıntılar ve jeolojik oluşumlar bulunmaktadır. Ayrıca birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Olimpos Antik Kenti sınırları içerisindeki Çıralı sahili, yaklaşık 3 kilometrelik bir alandadır.Bu bölge koruma altındaki Caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı ender yerlerden biridir. Doğal SİT alanı olarak ilan edildiğinden burada büyük otellerin yapılmasına izin verilmemektedir. Çıralı halkı bu konuda oldukça bilinçli olduğu için bu bölgenin korunmasında titizlikle çalışmaktadırlar.Akdeniz ikliminin hakim olduğu Çıralı’yı yılın büyük bir bölümü sorunsuz şekilde ziyaret edebilirsiniz. ancak denize girmek istiyorsanız Mayıs-Ağustos ayları arasındaki yaz dönemini tercih etmenizde fayda var. Bu bölgede deniz Ulupınar deresi ile birleştiği için su oldukça serindir.

Çıralı Plajı

Bahsettiğimiz üzere Çıralı bölgesi koruma altında olduğu için Çıralı Otelleri dendiğinde anlamanız gereken 5 yıldızlı lüks tesisler yerine bungalov tarzı ağaç evler ve pansiyonlar olmalıdır.  Buradaki küçük konaklama yerleri doğa ile bitünleşmiş ve doğaya zarar vermeden yapılmıştır.

Çıralı’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri mutlaka Yanartaş (Chimera) olmalıdır.  Çıralı köyü yakınlarında bulunan yanartaş, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz kaynağıdır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alan bölge taşlar arasından kendiliğinden çıkan ve sürekli yanan alevler ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan Yanartaş, eski çağlarda Yunan mitolojisi’ne konu olmuştur.

Yanartaş

Tatiliniz ister Çıralı’da ister Kemer’in diğer ilçelerinde geçiriyor olun, mutlaka bu bölgeye gelip bu güzellikleri görmelisiniz. Kaçırılmayacak güzellikteki kum plajı, mavi bayraklı denizi, tarihi güzellikleri ve enfes yemekleri ile Çıralı doğal yaşamı seven turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

  • cansu

    Eskiden pek kimse bilmiyordu, şimdi çok tercih edilmeye başladı. Umarım doğasına zarar gelmez çünkü orası bizden önce caretta caretta ların evi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir