İstanbul

Eşsiz İstanbul

İstanbul güzel ve çirkini bir arada barındıran, bir yandan ihtişamlı ve büyüleyici diğer yandan şaşırtıcı bir şehir… Sarayları, camileri, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi yaşatan ahşap evleri, yalıları, gecekonduları, dilencileri, sokak satıcıları, bitmek bilmez trafik çilesi ve Boğaziçi’nin nefes kesen manzarası ile bir bütün olmuş İstanbuL… Kısacası ne onunla oluyor ne de onsuz.

Boğaziçi

Binlerce yıldır Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan İstanbul, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış ve bu sebeple birçok medeniyetin izlerini taşıyan benzersiz bir tarihi değere sahip. Geçmişte Konstantinopolis, Byzantion gibi farklı isimler alan İstanbul, 1923’te Cumhuriyetimizin resmen kurulmasıyla başkentlik vasfını Ankara’ya kaptırsa da tüm ihtişamı ile hala Türkiye’nin kültürel ve ekonomik başkenti olmaya devam ediyor.

Boğaziçi Köprüsü

Boğaziçi’nin iki yakasına kurulmuş olan İstanbul’un her köşesi ayrı güzellikte ve görülmeye değer. Dünyada eşi olmayan şehir… Sultanahmet camii ve Ayasofya müzesinin yer aldığı tarihi yarımada’dan Emirgan korusuna, Üsküdar Kızkulesi’nden Anadolu Kavağı’na birçok yazımızda İstanbul’un güzelliklerine ayrı ayrı değineceğiz.

galata kulesi

Bu saygı uyandıran şehrin hangi köşesine baksanız tarihin görkemli kalıntılarını görebilirsiniz.  2010 Avrupa Kültür Başkentliğini yapmış olan İstanbul’da asla kaçırmamanız gereken bazı hususlardan bahsedelim. Bir zamanlar eski İstanbulluların ve saray erkânının yazlık olarak kullandığı Boğaziçi kenarında sıralanan muhteşem yalıları yakından görebilmek adına mutlaka boğaz’da tekne turuna çıkmalısınız. Boğaz’da martılara simit atmayı unutmayın.

topkapı sarayı

Tarihi dokusuyla inanılmaz bir yer olan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en muhteşem döneminin yaşandığı Topkapı sarayı’nı ve Avrupa’nın en büyük ve muhteşem avizelerinin yer aldığı Dolmabahçe Sarayını mutlaka görmelisiniz. Son olarak Kapalı çarşı ve Mısır çarşı’sını gezmeli ve mutlaka alışverişin keyfini çıkarmalısınız. Bu saydıklarımız tabii ki İstanbul’da yapabileceğiniz belli başlı gezi rotaları ancak İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken binlerce şey var. Hepsini tek bir makaleye sığdıramayacağımız için hepsine ayrı yer vereceğiz bloğumuzda… İstanbul aşkı ile takipte kalın.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir