Genel

Evcil Hayvanlarımız ve Yolculuk

Evcil hayvanlarımız bizim can dostumuz, evimizin bir bireyi… Onlara özenle bakıyor, ilgileniyor, eğitim veriyoruz. Yetiştiriyor ve büyütüyoruz. Hal böyle olunca, evcil hayvanları evde yalnız bırakabilmek veya başkasına emanet etmek çok güç hale geliyor. Özellikle uzun süreli (1-2 hafta belki 1 ay) tatile çıkacağımız zaman bu tam bir sorun haline geliyor.

Bu aşamada eğer onu yanınızda götürebiliyorsanız ve tatil boyunca yanınızda olacaksa şunu belirtmekte fayda var. Uçak, otobüs yada tren her birinin seyahat için farklı şartları var. Öncelikle bunu seyahat öncesi detaylı olarak araştırmalısınız. Eğer özel aracınız ile yolculuk yapamıyorsanız bu kurallara uymalısınız. Ulaşım aracınız hangisi olursa olsun öncelikle veteriner kliniğinizden sağlıklı olduğuna dair bir belge almalısınız.

Ancak gideceğiniz yerde evcil hayvanınız için uygun ortam olmayabilir, yada kalacağınız otel buna izin vermiyor olabilir. Bu durumda ya tanıdık birine emanet edeceksiniz yada şehirde hizmet veren evcil hayvan otellerinde onunda tatil yapmasını sağlayacaksınız.

Ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan profesyonel hayvan otellerini de değerlendirebilirsiniz. Gerçek hayvanseverler tarafından kurulan, konaklama koşulları ve hizmet kalitesi her geçen gün artan bu hayvan otellerinde, siz yokken evcil hayvanınıza çok iyi bakılacağından emin olabilirsiniz. Üstelik evcil hayvanınız burada yeni arkadaşlar edinme fırsatı da bulabilecek.

Evcil hayvanınızın huyunu elbette en iyi siz bilirsiniz. Ancak, ayrılık öncesi -psikolojisinin olumsuz etkilenmesini önlemek için- veteriner hekiminizden de evcil hayvanınız ve türüne dair detaylı bilgiler alıp, bu tatil döneminde nasıl önlemler alabileceğiz konusunda bilgi alabilirsiniz. Özellikle, acil durumlar için ihtiyaç olabilecek ilaç, mama veya diğer takviyeleri de veteriner kliniğinizden öğrenip, tedarik edebilirsiniz.

İstanbul bölgesinde yaşıyorsanız İstanbul veteriner kliniği Vetart’ı arayarak detaylı bilgi alabilir, kliniğe götürerek kontrollerini yaptırabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

  • Esra

    Evcil hayvan ile seyahat, yolculuk, tatil gerçekten çok zor. Çoğu firma ve otel bu konuda yardımcı olmuyor. 🙁
    Bununla birlikte evcil hayvanlara sevgi ile yaklaşan, bu konuda kolaylıklar sağlayan firma ve tesisler de yok değil. Bize kalan yola çıkmadan iyi bir araştırma ve yolculuk öncesi kontrolleri tamamlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir