İstanbul

İstanbul’u Keşfetme Zamanı

İstanbul şüphesiz ki bu dünyadaki en önemli şehirlerden bir tanesidir… Kültürel zenginlikleri, renkli insanları, esnafları, ticari piyasası, tarihi eserleri, Boğaz’ı, martıları, gemileri, simitçileri ve kendine has dokusuyla, İstanbul’un kendine çeken bir yapısı var…

İstanbul’da otursak da ya da dışarıdan gelen yerli turistlerden biri olsak da, aslında kendi şehrimizi yabancı turistler kadar ayrıntılı ve dolu dolu gezmiyoruz. Her köşesinde kültürel bir yapı ya da eser bulunan bu şehri gelin birlikte tanıyalım…

Şunu da belirtelim ki bu kadim şehre başka şehirlerden geldiğinizde birbirinden konforlu İstanbul Otelleri seçeneklerinde konaklayabilirsiniz.

İstanbul Gezi Rehberi tadında bulacağınız bu yazıda öncelikle İstanbul’un eski tarihinden biraz bahsetmek istiyoruz. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul, kökleri 300 bin yıla dayanan görkemli bir şehirdir. İstanbul’a ilk olarak Megaralılar denen halk, ”Khalkedon” yani bugünkü Kadıköy’ yerleşmişlerdir. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan bu şehir ilk olarak, Antik Yunanlar tarafından Byzantion adında bir şehir kurulmuştur. İstanbul daha sonra Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş ve başkent ilan edilmiştir. Bizans döneminde ise adı Konstantinopolis olmuş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle Konstantinniyye adını almıştır.

İstanbul gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde ilk durağımız Kapalıçarşı… Altınlar, gümüşler, halılar, çantalar, baharatlar, mücevherler, peştemaller, boncuklar, süs eşyaları… Aklınıza ne geliyorsa her şeyi Kapalıçarşı’da bulabilirsiniz. 3600 dükkandan oluşan ve Fatih Sultan Mehmet tarafından ekonomiyi güçlendirmek için yaptırılan Kapalıçarşı, muhteşem bir alışveriş merkezidir. Baharat kokularının arasında, esnaf seslerinin birbirine karıştığı, her köşede farklı bir rengin gözünüzü aldığı, geze geze bitiremeyeceğiniz, hatta arada kaybolacağınız bu çarşıya gitmeden dönmeyin deriz.

Kapalıçarşı’ya gelmişken Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ne gitmeden olur mu? Çemberlitaş Tramvay Durağı’na çok yakın olan, küçük kapısıyla kendini dış dünyaya kapatan tarihi bir yerdir… İstanbul Üniversitesi’ne de oldukça yakın olan bu mekanın içerisinde en güzel Türk kahvelerinden birini içebilir ve nargile tüttüren amcaları izleyebilirsiniz.

Yine bu bölgeden kolayca ulaşabileceğiniz Ayasofya, İstanbul’da en dikkat çeken tarihi yerlerden bir tanesidir. Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılan ve büyük bir servetin harcandığı bir kilise olarak yaptırılmıştır. İki kez yıkılan ve üçüncü kez yapılan Ayasofya, İstanbul’un feth edilmesiyle cami olarak kullanılmıştır. Mozaikler, sıva kullanarak kapatılış, günümüzde belli bir kısmı gün yüzüne çıkarılmıştır. Dünyanın en eski katedrali olan Ayasofya, taç giyme törenlerine şahit olmuş ve Cumhuriyet Dönemi’nde müzeye çevrilmiştir.

Tarihi Yarımada’nın en görkemli yapısı ise, Topkapı Sarayı’dır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve içerisi küçük bir şehri andıran bu saray, 400 yıl Osman padişahlarının evi olmuştur. İstanbul Boğazı tarafından da görülen bu görkemli yapı, hem devlet merkezi hem saray halkının yaşam alanı hem de padişahın imparatorluğu yönettiği bir yapıdır. Babüsselam, Bab-ı Hümayun, Alay Meydanı, Aya İrini, Divan Meydanı, Divan-ı Hümayun, Adalet Kasrı, Dış Hazine, Zülüflü Baltacılar, Enderun Avlusu, Arz Odası, Kütüphane, Fatih Köşkü, Hazine Koğuşu, Dördüncü Avlu, Sünnet Odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, İftariye Kameriyesi, Sofa Köşkü, Sofa Camii, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Esvap Odası’ndan oluşmaktadır.

İstanbul’da gezilecek yerler bakımdan oldukça zengindir. Boğazı izleyebileceğiniz tepeler, şehri kuş bakışı görebileceğiniz kuleler, daha pek çok gezebileceğiniz cami ve medreseler, antik çağlardan ve Osmanlı hazinelerinin sergilendiği müzeler ile bir kültürel mirasın eski fakat canlı şehri İstanbul, sizleri davet ediyor.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir