İstanbul

İstanbul’un Tarihe Tanıklık Eden Yüzü: Kadıköy

Kadıköy ruhuyla, dokusuyla tüm İstanbulluların gönlünü fetheden bir ilçe… Kadıköy aslında geçmişi oldukça derin bir yerleşim merkezidir. Hemen deniz kıyısında bulunan Kadıköy, önceden Kalkedon yani ”Körlerin Yeri” anlamına gelmekteydi. Efsaneye göre zamanında göç etmek isteyen kavim, nereye göç edeceklerini kahine sorarlar. Kahin ise körlerin ülkesinin karşısına yerleşmelerini dile getirir. Vardıkların yerin güzelliğiyle büyülenen bu kavim, karşıdaki insanların buranın güzelliğini göremedikleri için ”Körlerin Yeri” anlamındaki Kalkedon ismini koyarlar.

kadıköy- istanbul

İstanbul’a gelirseniz, bu ilçeye mutlaka uğramalısınız. Ayrıca gezmeye, yeni yerler keşfetmeye meraklıysanız İstanbul’da daha uzun kalmalısınız. Bunun için karşı yakaya ve pek çok merkezi yakın olan, Kadıköy Otelleri  ilk seçeneğiniz olabilir. Kadıköy her daim canlı bir yerdir. 7/24 insanların dolaştığı sokakları, cafeleri, mağazaları ve sokak satıcılarıyla İstanbul’un en nezih yerlerinden bir tanesidir. Kadıköy’e ilk geldiğinizde dikkatinizi çekecek pek çok yapı bulunacaktır. Bunlardan bir tanesi Haydarpaşa Tren Garı‘dır. Kadıköy İskelesi’nin karşısında tarihe tanıklık eden gar, geçtiğimiz yıllarda yansa da, güzelliğinden hiç bir şey kaybetmedi.II. Abdülhamit zamanında 1908’de tamamlanan ve Otto Ritter ve Helmut Conu tarafından Prusya mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Bağdat Demiryolu’nun başlangıcı sayılan gar, pek çok filme konu olmuştur.

kadıköy otelleri

Kadıköy gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Kadıköy sahilini süsleyen yapılardan birisi de Selimiye Kışlası’dır… Nizam-ı Cedit ordusunun barınma yeri olan bu kışla, Kırım Savaşı’nda burada bulunan Florance Nightingale’e ev sahipliği yapmıştır. Yine aynı bölgede bulunan Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü ise, Fransız Mimar Vallaury tarafından art-nouveau tarzında yapılmıştır. Boğaz’da bir inci gibi duran tarihi binanın, kuleleri, uzun koridorları, devasa pencereleri ve yemyeşil bahçesiyle görenleri büyülüyor. Kadıköy demek Moda demek; Moda demek Kadıköy demektir. Moda sahiline geldiğiniz yürüyüş yapanlar, bisiklete binenler, köpeğini gezirenler, el ele yürüyen çiftler, gitar çalan gençleri görebilirsiniz. Tüm Boğaz’a hakim olan Moda’nın meşhur çay bahçelerinde bir çay için deriz. Ayrıca 1917’de Vedat Bey tarafından yapılan Moda İskelesi‘nden güneşin batışını izleyebilirsiniz.

moda

Göztepe’de bulunan Filizli Köşk Kadıköy’de bulunan tarihi yerlerden bir tanesidir. 19. yy’da Tahsin Paşa tarafından yaptırılan köşkte, kısa bir mola verebilirsiniz. Fenerbahçe Parkı ise, Fenerbahçe’de bulunan yemyeşil bir parktı. Haftasonu ailenizle geliş yürüyüş yapabileceğiniz, çiçekler arasında oturabileceğiniz deniz kıyısında bulunan bir parktır. Kadıköy İskelesi’nden yukarı doğru çıkınca bir köşede göreceğiniz Surp Takavor Kilisesi, aslında hepimizin gördüğü ama bilmediğimiz bir yerdir. Kadıköy’ün eski yapılarından biri olan bu kilise Muvakkithane Caddesi’nde bulunuyor. 1800’lerin ortasında geçirdiği yangından sonra yenilenen kilise, bir Ermeni kilisesi olma özelliğini taşıyor…

Siz de Kadıköy’e gelerek, İstanbul‘un en güzel semtlerinde birinde gezebilir ve martılar eşliğinde batan güneşi, durmak bilmeyen vapur seslerini işitebilirsiniz.

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir