Çankırı,  Kış Tatili

Kış Tatilinin Gizli Kahramanı Ilgaz

Sonbaharın gelişini yağışlı ve soğuk hava ile iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde siz de yakın zamanlarda bir kış tatiline çıkmayı düşünenlerden misiniz? Kış tatili olsun ama biraz farklılık olsun Uludağ, Kartalkaya ya da Kartepe’den ileriye gidip daha sakin bir yerlerde tatil yapmak isterseniz de hakkınız der ve sizlere tam da istediğiniz gibi bir yer önerebiliriz… Neresi mi, tabi ki Ilgaz!

Çankırı iline bağlı bir ilçe olan Ilgaz, iki dağ arasında yer alan ve geçit görevi gören konumu, çok eski zamanlara dayanan geçmişinin mirası olan tarihi zenginlikleri, özellikle kış aylarında doyulmaz manzaralar sunan doğal güzellikleri ve yolu Ilgaz’a düşenlerin rahatça konaklayabilecekleri Ilgaz otelleri ile Anadolu’nun eşsiz değerlerinden biridir.

Sahip olduğu Ilgaz Kayak Merkezi ile sessiz ve huzurlu bir kış tatili yapmak isteyenlerin tercihi olan ilçe, küçük olmasına rağmen birbirinden konforlu Ilgaz kayak otelleri ile donanmıştır. Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezinde kış tatilinizi sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmenin ve kış sporlarının tadını doyasıya çıkarmanın zevkini yaşayabilirsiniz. Gece saati dahil kayak yapma imkanı bulunan iki adet piste sahip olan kayak merkezi kış sezonunun önemli tatil adresleri arasında yer alsa da henüz bir Uludağ ya da bir Kartepe kadar rağbet görmemektedir. Ama bu, Ilgaz’a ayrı bir cazibe katmaktadır. Çünkü kalabalıktan uzakta tatil geçirmek isteyenler kendilerini kış tatilinin gizli kahramanı olan Ilgaz’a bırakırlar…

Tarihinin çok eski dönemlere dayandığına dair kanıtlar bulunmasına rağmen yerleşime ait kesin bir tarih belirlenememiş olan Ilgaz görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Tarihi zenginliklerinin yanı sıra tabiat ananın cömertliği ile daha da bir zenginleşen ilçe kış aylarının gelmesiyle kış sporları sevenlerin ve doğa tutkunu olanların akınına uğramaktadır.

ılgaz kayak otelleri

Ilgaz’da gezilecek yerler arasında il sırayı Helenistik döneme ait beş katlı kaya mezarların yer aldığı İndağı Mağarası alır. Kurmalar Köyü de Helenistik döneme ait yazı ve aletlerin bulunduğu bir yerleşim yeridir. Aslan heykeli çıkaralın Ilgaz Tümülüsleri, Bakır Çağı’na ait çömleklerin bulunduğu Salman Höyük ve Roma’nın son yılları ile Bizans’ın ilk yıllarına ait olduğu tahmin edilen mezar odalarının bulunduğu Cendere Köyü Ilgaz’da görülecek tarihi yerler arasındadır. Bunun yanı sıra Selçuklular döneminde yapıldığı bilinen Kayı Köyü Camisi ile yaklaşık olarak 1887 yılında yapıldığı tahmin edilen Ilgaz Hamamı ilçenin görülmeye değer mekanlarındandır.

Ayrıca yılın her dönemi ayrı bir güzel olan ve dilediğiniz vakitte gezip görme imkanı bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı, oksijeni bol dağ havası, muhteşem güzellikteki manzarası ve huzur saçan atmosferi ile tam bir dinlence merkezidir. Nadir bulunan bitki türlerinin yanı sıra kızılçam, köknar ve karaçam gibi büyük ağaçlara ev sahipliği yapan parkta kamp yapabilir ya da Ilgaz Dağı Milli Parkı otelleri içinden birine rezervasyonunuzu yaptırıp konforlu bir tatil yaşayabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir