Kocaeli,  Türkiye

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Yerleşim tarihi milattan önce 3 bin yılına kadar uzanan Kocaeli, ismini 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca’dan almaktadır. Gelişmiş bir sanayi şehri olarak dikkat çeken Kocaeli, sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi özellikli yapılar ile yerli ve yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği turistik destinasyonlardan biri de olmayı başarmıştır. 

Kocaeli Gezilecek Yerler

Tarihi özellikli yapıları ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbeden Kocaeli’de Gezilecek Yerler listesini yine bu tarihi ve doğal güzellikler oluşturmaktadır.

İzmit şehir merkezinde bulunan ve ilk olarak 4. Murat döneminde ahşap temeller üzerine inşa edilen Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, doğal afetler neticesinde yıkıldığı için Sultan Abdülaziz döneminde neo-klasik üslupta Avrupa barok stilinde tekrar inşa edilmiştir. Mermer kaplı cephesi ile dikkat çeken ve mimar Karabet Amira Balyan tarafından yapılan yeni saray ise görülmeye değerdir.

Tarihi Gar Binası’nın 2007 yılında müzeye dönüştürülmesi ile oluşan Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir.

1884 yılında Osman Hamdi Bey’in inşa ettirdiği köşk günümüzde Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir. Planları bizzat Osman Hamdi Bey tarafından çizilen köşk, ünlü ressam tarafından 26 yıl boyunca yazlık olarak kullanılmıştır.

İzmit sahilinde misafirlerinin ziyaretini bekleyen TCG Gayret Gemi Müzesi ve TCG Hızırreis Denizaltı Müzesi; Deniz Kuvvetleri’nde uzun yıllar hizmet verdikten sonra günümüzde müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Sultan 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine Musa Kazım Bey tarafından 1901 yılında yapılan İzmit Saat Kulesi, günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

16. yüzyılda İzmitli Mehmet Bey tarafından dikdörtgen planlı içten asma kubbeli olarak inşa edilen Fevziye Camii, 1999 depremi sonrası yıkılmış ve sonrasında aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiştir.

17.yüzyılda Mimar Sinan tarafından inşa edilen Pertevpaşa Külliyesi; cami, hamam, medrese, kervansaray ve aşhane yapılarından oluşmaktadır.

18. yüzyılda Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi; Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından inşa edilmiştir.
Darıca’da bulunan hayvanat bahçesinde hayvanlarla beraber eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Kocaeli’nin ev sahipliği yaptığı doğal güzelliklerden Kerpe, Kefken, Cebeci ve Babalı Köyü’nde bulunan plajlarda denize girebilir; Sapanca, Maşukiye ve Sekapark’ta doğayla içi içe eğlenceli vakit geçirebilir; Kartepe’de kayak yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Konaklama

Kocaeli, gelişmiş turistik olanakları ve İstanbul’a yakın konumu nedeniyle özellikle İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonunu geçirebilecekleri uygun destinasyonlardan biridir. Bu nedenle Kocaeli’de bulunan konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Konforlu hizmetleri ile dikkat çeken Kocaeli Yakın Bölge Otelleri ve Kocaeli Termal Oteller; her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir.

Siz de Kocaeli’yi gezilecek yerler listenize ekleyin tarihi özellikli yapılar, doğal güzellikler, plajlar ve termaller ile misafirlerine birçok aktivite imkanı sunan Kocaeli’yi keşfetmek için geç kalmayın!

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir