Konya,  Türkiye

Konya Gezi Rehberi

“Gene gel! gene gel! her ne isen gene gel! Kafirsen, ateşe tapiyorsan, puta tapiyorsan da, gene gel, Bu bizim dergahimiz umutsuzluk dergahi degil, yüz kere tövbeni bozmussan da gene gel!” Hz. Mevlana

Konya… bu şehrin ismi anıldığında aklımıza ilk gelen isimlerden biri Mevlana oluyor. Mevlana özellikle hoşgörü ile ilgili düşünceleri ile tüm dünyayı felsefesi altında etkilemeyi başarmış islam düşünürlerinden bir tanesi. Ünlü düşünür hayatının çok büyük bir bölümünü Konya topraklarında dergahında geçirmiş ve gene tüm dünyada bilinen eseri Mesnevi’yi bu şehrin sınırları içerisinde yazmış. Bugün sosyal medyanın etkisi ile onun felsefesine dair bütün sözleri her an görebiliyoruz.

Konya, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan şehirlerinden bir tanesi aynı zamanda Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri. Aynı zamanda son yıllarda gösterdiği gelişimi ile birlikte çevresine oranla son derece gelişmiş bir şehir. Konya’nın uçsuz bucaksız düzlüklerinde ülkenin tarım üretimin büyük bir kısmı gerçekleştiriliyor. Ülkenin hemen hemen her noktasından satın alabileceğiniz Konya otobüs bileti ile şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

İç Anadolu’nun bu geniş topraklarında tarih boyunca farklı medeniyetler boy göstermiş hatta Konya, Selçuklu gibi bir medeniyetin başkentliğini de yapmıştır. Bu nedenle Konya’yı ziyaret ettiğinizde gezilecek ve görülecek oldukça fazla yer bulabilirsiniz.

Konya’ya hava yolu yada otobüs ile ulaşabilirsiniz. Konya otobüs bileti satın alarak şehre vardığınızda nereleri gezebilirim diye düşünüyorsanız, Mevlana Müzesi ilk olarak göz atmanız gereken yerlerden bir tanesidir. Konya’nın en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri olan bu müze dönemin güçlü medeniyeti Selçuklu’nun mimari özelliklerini Türkiye’de en iyi şekilde yansıtan yerlerden bir tanesidir. Mevalana Müzesi Topkapı Sarayı’ndan sonra ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci müzedir. Her yıl yerli ve yabancı oldukça ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Konya şehrine geldikten sonra Mevlana Müzesi’ne gitmek için şehrin tramvay hattını kullanmanız yeterli olmaktadır.

Konya’nın bir diğer gezilecek noktası ise Yerköprü mağarasıdır. Konya’nın Hadım ilçesi içerisinde bulunan bu doğal güzellik özellikle son zamanlarda birçok insanın dikkatini çekmektedir. Doğal güzelliklerden söz açılmışken Konya’nın görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi de Sille Köyü’dür. Doğal yapısını bozmadan günümüze ulaşmayı başaran bu köy özellikle doğal yürüyüşlerine ilgisi olanlar tarafından ziyaret edilmeli. Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında şehrin ilgi çekici noktalarından biri olan Valide Sultan Hamamı bulunur. Ayrıca oralara kadar girmişken Meram bağlarını da gezmeden dönmeyin…

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya İç Anadolu bölgesinin en önemli merkezlerinden biridir. Şehre ülkenin her yanından kalkan çeşitli otobüs firmalarının Konya otobüs biletlerini satın alarak ulaşabilirsiniz. Konya’ya gerek iklimsel özellikleri gerekse coğrafi koşulları nedeni ulaşım sağlamak kolaydır. Dilerseniz Konya’ya en kısa sürede gitmek için NeredenNereye.com üzerinden en uygun otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

  • simge

    Konya tam bir öğrenci kenti. Üniversite öğrencileri için mükemmel bir şehir. Konyaya gidip te Mevlanayı görmeden gelmek olmaz tabi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir