Avrupa,  Portekiz,  Yurtdışı Rotaları

Lizbon Gezi Rehberi

Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kuruludur. Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan Lizbon, İstanbul ve Roma’da benzerine rastlandığı gibi yedi tepe üzerine kuruludur. Avrupa Birliği ortalamasının üstünde olan refah seviyesiyle dikkat çeken Lizbon, Portekiz’in en zengin bölgesidir. Yerleşim tarihi milattan önce 8. yüzyıla kadar uzanan Lizbon, tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden birçok eseri de günümüze kadar korumayı başarmıştır. Hatta bu medeniyetlerden biri Lizbon’da köklü eserler bırakmış olan Emeviler Devleti’dir.

Lizbon Gezi Rehberi

Birçok tarihi özellikli esere ev sahipliği yapması ile dikkat çeken Lizbon’da Gezilecek Yerler listesinin büyük bölümünü yine bu tarihi özellikli eserler oluşturmaktadır. Gelin, arnavut kaldırımları, 7 tepesi ve tarihi değerleri ile bize İstanbul’u anımsatan Lizbon’un görülmeye değer yapı, mekan ve doğal güzelliklerine hep birlikte göz gezdirelim.

Lizbon Kaşifler Anıtı

Muhteşem bir manzaraya sahip olan Sao Jorge Kalesi, Lizbon Kaşifler Anıtı, kentin denizci kimliğini yansıtan ve Portekiz’in 7 harikası listesinde yer alan Lizbon Belem Kulesi, kan dökmeden karanfiller ile gelen devrimle demokrasiye geçilen tarih olan 25 Nisan 1974’ü anımsatan 25 Nisan Köprüsü…

Lizbon Belem Kulesi

Lizbon’un en popüler caddesi olarak dikkatleri üzerine çeken Augusto Caddesi, Vasco de Gama’nın mezarını da içerisinde barındıran Jeronimos Manastırı ve 12. yüzyıldan kalma bir semt olan Alfama Semti Lizbon’un en önemli gezilecek noktalarının başlıcalarıdır.

Augusto Caddesi

Denizcilikle ve tarihte yapılmış olan coğrafi keşiflerle bilinen Lizbon, tarihi özellikli yapıları ile de bu özelliklerini yansıtmaktadır. Lizbon; tarihte dörtyüz yıl boyunca hüküm sürmüş olan Emevilerden birçok eseri de halen bünyesinde barındırmaktadır. Ancak Emevilerin en önemli eserleri olarak bilinen camilerin tamamı günümüzde kiliseye çevrilmiştir. Bu kiliselerin büyük çoğunluğu ise günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Jeronimos Manastırı

Lizbon; restoran ve cafeleri ile de misafirlerinin damak tadına hitap etmektedir. Şehrin deniz kıyısında olmasından kaynaklı olarak deniz ürünü lezzetler meşhurdur. Lizbon’un meşhur lezzetlerinden turtayı özellikle Belem Pastanesinde tatmayı da Lizbon’a gitmişken tatmayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

Belem Pastanesi

Tarihi dokusuyla yıl boyunca birçok turistin uğrak mekanlarından olan Lizbon’da zengin konaklama alternatifleri ise misafirlerin memnuniyetini sağlamaktadır. Lizbon Otelleri her bütçeye hitap edebilen alternatifleri ile misafirlerine konforlu konaklama imkanları sunmaktadır.

Sintra

Siz de Lizbon’u tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; kaşifleri ile ünlenmiş bu tarihi özellikli zengin şehrin tarih kokan ara sokaklarını bir de siz keşfetme imkanı yakalayın!

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir