Antalya,  Manavgat,  Türkiye

Manavgat

Manavgat, Türkiye’nin turizm denildiğinde akla gelen ilk şehirlerinden biri olan Antalya’nın önemli tatil beldelerinden bir tanesidir. Antalya ve özellikle Manavgat bölgesi 1960’lı yıllardan sonra turizm alanında gelişim göstermeye başlamış ve dünya geneline açılmıştır. Sahip olduğu doğal ve kültürel zenginlikler ile Manavgat beldesi hem yurt dışından hem de yurt içerisinden oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Turizm alanında yapılan destek ve yatırımlar ile birlikte gelişim gösteren ve Türkiye’nin en değerli noktalarından biri haline gelen Manavgat yurt içinde özellikle şehir yaşamında yılın stresli çalışma yaşamının etkilerinden kurtulmak isteyenler için harika bir bölge konumuna gelirken ayrıca yurt dışından da muazzam doğası nedeni ile gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Antalya ilinin en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat, Toros Dağları ile çevrili konumundan dolayı doğa ile buluşmak isteyenler için bir kaçış noktası oluşturmaktadır. İlçenin doğal yapısının yanında kültürel olarak zengin bir mirasa sahip olduğunu belirtmek gerek. Aynı zamanda ilçe Manavgat Nehri’nin iki yakasına kurulmuş konumda bulunuyor. Ayrıca Manavgat’ın en önemli su kaynağı olan bu nehir üzerinde iki adet hidroelektrik santrali bulunmaktadır.

Antalya otobüs bileti ya da uçak bileti satın alarak gelebileceğiniz Manavgat’a ismini veren burada bulunan nehirdir. Manavgat’a vardığınız bu küçük alan içerisinde çok sayıda yeri gezip görmek isteyebilirsiniz. Bunların başında ise Manavgat Nehri geliyor. Nehir, dünyanın en önemli yeraltı suyu akarsularından bir tanesi. Bu temiz ve berrak sular boyunca dilerseniz biraz hareketli saatler yaşamak adına kısa bir kano yolculuğu yapabilirsiniz dilerseniz de yazın kavurucu sıcaklığından biraz olsun kaçmak için birkaç kulaç atabilirsiniz. Manavgat Nehri turkuaz suları üzerinde ve çevresinde endemik bitki çeşitleri yer aldığı gibi çok sayıda sevimli canlı da barınıyor. Burada kurulan balık çiftliklerinden elde edilen balıkları servis eden restoranlar ise bölgeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan bir tanesi.

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat içerisinde gezilecek yerler denildiğinde bir diğer önemli isim ise nehirde yer alan Manavgat Şelalesi. Manavgat ilçesinin yaklaşık 3 km kadar batısında bulunan şelale geniş dökülme alanı ve kulaklara yer eden sesi insanların dikkatini çekiyor. Doğanın bu harika atmosferi çevresinde piknik yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Manavgat Şelalesi çevresinde manzaranın tadını çıkardıktan sonra rotanızı gene bölgenin gezilecek yerleri arasında bulunan Titreyengöl’e çevirebilirsiniz. Uzaktan bakıldığında sonsuz derin mavi sulara ev sahipliği yapıyormuş gibi duran bu göl içerisinde karabataktan ördeğe kadar farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Oymapınar Barajı, Seleukela, Selge, Köprülü Kanyon Manavgat ziyaretçilerinin gezip görmesi gereken diğer turizm noktaları arasında yer alıyor.

Manavgat Ulaşım

Antalya belirttiğimiz üzere Türkiye’nin turizm açısından en değerli noktalarından bir tanesidir. Bu nedenle yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle gerek konaklama gerekse ulaşım açısından ülkenin en gelişmiş noktalarından bir tanesidir. Ülkenin her hangi bir noktasından Antalya otobüs bileti alarak şehre ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Antalya uçak bileti alarak şehir havalimanına da iniş yapabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir