Avrupa,  İtalya,  Yurtdışı Rotaları

Milano Gezi Rehberi

İtalya’nın nadide şehirlerinden biri olan Milano, tam bir tarih ve kültür merkezi olarak seyahat severlere birçok fırsat sunan büyüleyici bir şehirdir. Ayrıca mağazaları, tasarımcıları, butikleri ve alışveriş seçenekleriyle de Avrupa’da modanın başkenti olarak anılan Milano, turizm açısından fazlasıyla yoğunluk yaşayan bir şehir olduğundan bu şehri bir turist gibi yaşamanız, size şehrin ruhunu yansıtamayabilir fakat Milano’da yaşayan biri ile şehri tanımak isterseniz bu şehri belki çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Milano’da gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Milano’da gezilecek yerler denildiğinde ilk olarak, 1386 yılında yapılan gotik mimarinin en etkileyici eserlerinden biri olan Duomo Katedrali’nden bahsetmek gerek. 1386 yılında yapımına başlanan Duomo Katedrali, gotik mimarisi ile ziyaretçilerini etkileyen bir yapıya sahiptir. İçeri girip fotoğraf çekmek isteyenlere ücret karşılığı bir bileklik veriliyor ve çatıya çıkmak isteyenler içinde merdiveni kullananlar için ayrı asansörü kullananlar için ayrı ücret talep ediyorlar.

Santa Maria delle Grazie Basilica

Santa Maria delle Grazie Basilica da Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan görülmeye değer bir başka mimari eserdir. İçerisinde Leonardo Da Vinci’nin “Son Yemek” isimli başyapıtı bulunan Santa Maria delle Grazie Basilica’ da bu eserleri görebilmek için haftalar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor ve rezervasyon yaptırıp gelmeyen kişilerinde sabahın erken saatlerinde satılıyor. Bu sebeple günün erken saatlerinde bilet bulabilmek için de Santa Maria delle Grazie Basilica’ya uğrayabilirsiniz.

Galleria Vittorio Emanuele - Dışarıdan Görünüm

Cinque Vie’de şehrin tarihi dokuısunu günümüze kadar en iyi taşımış ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Roma İmparatorluğu’nun önemli merkezlerinden biri olan Cinque Vie gezi listenizde yer alabilir. Galleria Vittori o Emanuele, Duomo’nun çok yakınında yer alan tarihin en eski alışveriş merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Dikkat çekici mimarisi ve ünlü markaların bu tarihi doku içinde buluşması ile ilgi çekici bir yer halini almış.

Galleria Vittorio Emanuele

Brera Sanat Galerisi‘de sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Müzenin yer aldığı Brena bölgesi’de şehrin popüler ve bohem bölgelerinden birisidir.

Brera Sanat Galerisi

Milano’nun en dikkat çeken bir başka turistik yapısı da Castello Sforzesco‘dur. Bu ortaçağ kalesi’nde tarih boyunca şehrin yöneticileri yaşamıştır. La Scala Opera Evi’de dünyanın en ünlü salonlarından biridir. Bu görkemli opera salonu fırsat yaratıp bir gösteri izlemeye gidilmesi gereken nadide yerlerden biri.

Castello Sforzesco

Ve Milan demişken ünlü San Siro stadyumundan bahsetmezsek olmaz! Bu 80.000 kişi kapasiteli İtalya’nın en büyük stadyumu iki dişli rakip olan Ac Milan ve İnter’in birlikte kullandığı futbol stadyumudur. Bu iki ezeli derbi takımının ortak stadyum kullanması da eşine az rastlanan dikkat çekici bir durum. Turistlerinde stadyumu gezebildiği turlara katılabilir bu görkemli stadyumda birkaç hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz.

Milano’da ulaşım ise metro ve tramvaylarla şehir içinde çok rahat bir şekilde sağlayarak istediğiniz yere kolaylıkla giderek gezebilirsiniz. Milano’nun tarihi turuncu tramvayları ile şehir içinde keyifli bir yolculukta gerçekleştirebilirsiniz. Milano otelleri ile bütçenize uygun şekilde konaklayarak kendi gezi planınızı çıkartabilir ya da uygun fiyatlı Milano Turları fırsatlarını değerlendirerek bu şehrin tadını çıkartabilrisiniz.

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir