Antik Dünya,  Aydın

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti (Miletos), Aydın ili Söke ilçesine 30 km. mesafedeki Akköy yakınlarında yer alıyor. Bu bölgede kazılar 1899’da Theodor Wiegand tarafından başlatılmış ve 1938 yılına kadar sürmüştür.

Milet kurulduğunda bir liman kentiydi. Yüzyıllar içerisinde Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlar sebebiyle liman dolmuş ve bugünkü halini almıştır. Milet kenti bugün denizden 6-7 km daha içeride yer almaktadır.

Milet ismi mitolojik açıdan Apollon döneminden gelir. Apollon ile Girit Kralı Minos’un kızı Acacallis’in üç çocuğundan biridir “Miletos”. Acacallis oğlu Miletos’u Kral Minos’tan korumak için dağa bırakılır. Efsaneye göre çocuğa kurtlar bakar. Sonrasında çobanların büyüttüğü Miletos, Anadolu’ya gelerek Menderes nehrinin kızı”Kyane” ile evlenerek “Miletos” şehrini kurar.

Milet şehri M.Ö. 38 yılında Roma imparatorlarının özel ilgileri sayesinde özerkliğini ilan etmiş ve sonrasında metropol seviyesine ulaşmıştır. Miletos yani Milet en parlak dönemini M.Ö. 7. ve 6. yy.da yaşamıştır. Milet’liler özellikle deniz ticaretini ele geçirmişler, Akdeniz ve Karadeniz’de kurdukları koloniler ile etkinliklerini çoğaltmış ve zenginleşmişlerdir. Sonunda Milet, İyon dünyasının başkenti haline gelmiştir. M.S. 3. yüzyıldan başlayarak Milet şehri için gerileme dönemi başlamıştır. Menderes nehri taşıdığı alüvyonlar ile limanı doldurmaya başlamış ve etrafı bataklık haline gelmiştir. Sıtma başta olmak üzere birçok hastalıkla mücadele eden şehir yavaş yavaş terk edilmeye başlanmış ve önemini yitirmiştir.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir