Erzurum,  Kış Tatili

Palandöken’de Kayak Keyfi

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birine sahip olan Palandöken; Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum ilinde yer almaktadır. Palandöken Kayak Merkezi; 2011 Kış Üniversite Oyunlarına ev sahipliği yaparak ününe ün katmıştır. Sezonu Kasım-Aralık aylarında düşen sezonun ilk kar yağışı ile açan Palandöken Kayak Otelleri, Nisan ayına kadarki yaklaşık 6 aylık süreçte kayak meraklısı misafirlerini ağırlamaktadır.

Telesiyej ve teleski aracılığıyla Palandöken zirvesine yapacağınız yolculuklarda alabildiğine uzanan Palandöken manzarasını kuş bakışı izleme fırsatı bulabilirsiniz. 2 adet tescilli kayak merkezi bulunan Palandöken Kayak Merkezi’nde; birçok kış sporunu deneyimleme imkanı bulabilir, özel eğitmenlerden kış sporları eğitimleri alabilir ve kayak ekipmanları kiralayabilirsiniz.

uludağ kayak otelleri

Kış ve kayak turizminin önemli merkezlerinden biri olan Palandöken’de Gezilecek Yerler listesine göz atacak olursak: 1310 yılında İlhanlı hükümdarı Olcayto tarafından yaptırılmış olan ve günümüzde müze olarak kullanılan Yakutiye Medresesi; Saltuklu hükümdarı Emir Muzaffer Gazi tarafından İç kale camisine minare olarak yaptırılmış olan ve şehre hakim konumuyla birçok yerin izlenebildiği Erzurum Saat Kulesi; Kanuni’nin sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış olan 16. yüzyıldan kalma Rüstem Paşa Kervansarayı; dünya üzerinde en büyük çağlayanlarından biri olarak kabul edilen ve Türkiye’nin en büyük şelalesi olma özelliğine sahip Tortum Şelalesi; Narman ilçesinde bulunan Narman Peri Bacaları; 5. yüzyıldan kalma Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Bizans eseri olan ve yapımı milattan öncesine dayanan Erzurum Kalesi; Osmanlı-Rus savaşı döneminden kalma Aziziye tablaları ve destanlaşan Nene Hatun mezarı; 13. yüzyıldan kalma Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış Çifte Minareli Medrese; Selçuklu dönemine ait anıt mezar örneklerinden olan Üç Kümbetler bu listenin başındaki eserlerdir.

Erzurum şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Palandöken; Erzurum havaalanına 15 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Birçok medeniyetten izler taşıyan Erzurum’u gezmek; Türk mutfağının en lezzetli örneklerinden Erzurum’a özgü Cağ Kebabı, Kadayıf Dolma gibi lezzetleri tatmak; Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden birinde kış sporlarının tadını çıkarmak için Palandöken’i tatil destinasyonları listenizin üst sıralarına eklemeyi unutmayın!

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir