Antik Dünya,  Gezi

Pergamon Antik Kenti

Pergamon Antik Kenti, İzmir’in Bergama ilçesinde yer almaktadır. Yapılan çalışmalara göre Milattan Önce 6. yüzyıla ait oldu belirlenen Pergamon Antik Kenti, M.Ö. 3 ve 2. yüzyıllarda Helenistik Dönemin en popüler merkezlerinden olmuş. Pergamon, Pergamon Krallığı’nın başkentiydi ve oldukça parlak bir dönem yaşamıştır. Pergamon Krallığı‘nın M.Ö. 133’te sona ermesi ve Roma hakimiyetine girmesine rağmen önemini yitirmemiştir. Pergamon Bizans döneminden sonra 14. yüzyılda da Türk topraklarına dahil olmuştur.

Pergamon Kenti

Akrapol ve Orta Şehir olmak üzere Pergamon bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Selinus Çayı’nın batısında ve güneyinde konumlanmış, Roma Dönemi Stadyumu, Amfitiyatrosu ve Tiyatrosu ile Serapis Tapınağı’ndan oluşmuştur. Akropol kısmında Heroon, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Athena Tapınağı, Attalos I ve Eumenes II’nin Sarayları, Trajaneum, Tiyatro, Dionysus Tapınağı, Zeus Altarı ve Agora bulunmaktadır. Orta Şehirde ise Hera Tapınağı ve Kutsal Alanı, Demeter Kutsal Alanı, Üst Gymnasion ve Alt Gymnasion gibi yapılar yer alıyor.

Antik Kentin kalıntıları 1870’li yıllarda Alman mühendis Carl Humann tarafından Batı Anadolu demiryolu çalışmaları zamanında bulunmuştur. 1878’de başlanan kazı ve çalışmalar günümüzde hala devam etmektedir.

Pergamon Antik Kenti 2011’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. 2014’te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir