Yunanistan,  Yurtdışı Rotaları

Selanik Gezilecek Yerler

Yunanistan antik çağlara dayanan köklü mü köklü tarihi, bu tarihin emaneti niteliğinde olan eserleri, bulunduğu coğrafya itibariyle Tanrı vergisi doğal güzellikleri, cennetten çıkıp yeryüzüne gelmiş hissi uyandıran adaları, en sık tartıştığımız konulardan olan lezzetli yemekleri ve her yıl binlerce turisti ağırlayan Yunanistan otelleri ile cazip bir turizm merkezidir. Bu yazımızda sizlere kabaca Yunanistan gezi rehberi oluşturmak ve sonrasında ise Selanik’ten bahsetmek niyetindeyiz. Hadi hep beraber başlayalım.

Galerius Zafer Kemeri

Resmi adı Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan, hepimizin bildiği üzere bir Balkan ülkesidir. Çekişmeli geçen bir komşuluk ilişkimizin olduğu Yunanistan; Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile de komşudur. Ege Denizi’nde yer alan Yunan Adaları da dahil olmak üzere Yunanistan’da gezilecek yerler oldukça fazladır.

Yunanistan gezisi için en uygun zamanın mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları olduğunu da belirttikten sonra artık Yunanistan’da görülecek yerler olarak kabaca Atina, Girit, Halkidiki, Ios, Kavala, Kos, Mykonos, Patmos, Santorini, Selanik, Spetses, Leros, Porto Heli ve Rodos’u sayabiliriz. Bu saydığımız yerlerin her birini anlatmamız başlı başına birer yazı konusu olacak nitelikte. Bu nedenle biz bu yazımızda Selanik’e geniş yer verip, Selanik’te gezilecek yerler hakkında konuşacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev

Selanik, Yunanistan’ın büyük kentlerinden biri olmasının ötesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklar olması bakımından bizim için önem taşır. M.Ö 315 yılında kurulan Selanik’te Makedonya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Osmanlı Devleti ve nihayetinde Yunanistan hüküm sürmüştür. Ev sahipliği yaptığı festivaller, sanat etkinlikleri ve yaşam tarzıyla Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak anılan Selanik’te görülecek yerler listesi çok da uzun değildir aslında…

M.S 2. ve 3. yüzyıllara ait bir meydan olan Antik Forum; yine M.S 305 yılında Roma İmparatorluğu’nun gövde gösterisi yapmak için yaptırdığı Galerius Zafer Kemeri; 4. yüzyılda inşa edilen ve sonrasında kiliseye dönüştürülen Rotunda; bir Osmanlı dönemi eseri olan ve şehrin simgesi haline gelen Beyaz Kule; Osmanlıların miras bıraktığı Hamza Bey Camisi, Aladya İmaret Camisi, Yeni Cami; Pazar Hamamı, Paşa Hamamı, Bey Hamamı, Yeni Hamam ve Yahudi Hamamı; bir Osmanlı pazarı olan ve günümüzde de kullanılan Bezesteni Pazarı Selanik’te görülecek yerler arasında…

Beyaz Kule - selanik

Ama, Selanik’te öyle bir yer var ki görülmeyi hak eden, her yıl binlerce turist sırf burayı görmek için Selanik’e gelmektedir. Evet, Atatürk’ün Evi’nden bahsediyoruz. Mustafa Kemal’in 1881’de doğduğu evi Selanik’te siz de ziyaret edebilirsiniz. Gitmeden önce Selanik otelleri için araştırma yapmayı unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir