Antalya,  Manavgat,  Side,  Türkiye

Side Gezi Rehberi

Türkiye her köşesinde yer alan doğa harikaları ile tam bir turizm cenneti olarak değerlendiriliyor. Geçmişten gelen kültürel birikimi, mimari yapıları, doğa harikaları göz önüne alındığında abartılı bir söylem de değil. Yüz ölçümü olarak görece küçük sayılabilecek bu topraklar üzerinde sayısız medeniyet hakimiyet kurmuş ve bizlere günümüze kadar uzanan harika miraslar bırakmışlar. Geçmişinde sayısız medeniyet ev sahipliği yapan bu toprakların sahip olduğu doğal güzellikler bakımından da eşsiz olduğunu vurgulamak gerek. Özellikle yaz turizmi dediğimizde Ege ve güney kıyıları her yıl dünyanın farklı noktalarından sayısız insanı ağırlıyor.

Side, Antalya ilimizin Manavgat ilçesine bağlı kelimenin tam anlamı ile doğal cennet olarak tanımlanabilecek noktalarından bir tanesi. Side, isminin kökeni hepimizin Anadolu’da bereket meyvesi olarak tanıdığı nardan geliyor. Yüzlerce yıllık süreç içerisinde bölgenin bereket ile özdeşleştirilmesinin bir nedeni olsa gerek. Burası hem tarihin kayıp sayfalarına yaptığı yolculuk ile hem de sahip olduğu doğal güzellikler ile birlikte kelimenin tam anlamı ile bir turizm cenneti konumunda. Bu harika yere yaz aylarında gitmeniz de şart değil. Side’nin yılın her mevsiminde birbirinden güzel görüntülere ev sahipliği yaptığını belirtmemizde fayda var. Side’yi ziyaret ettiğinizde hafızanızdan uzun süre çıkmayan manzaralara tanıklık ettiğiniz için buradan kopmanız pek kolay olmuyor. Özellikle şehir yaşamının son derece kalabalık yapısından sıkılanlar için Side harika bir doğanın içerisinde sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor.

Side yolculuğunuz boyunca gezebileceğiniz noktaların başında Side Antik Kenti geliyor. Ülkemizin geçmişinde sayısız medeniyete ev sahipliği yaptığını ve bugün hala bu medeniyetlerden kalan mirasları sergilediğini söylemiştik. Side Antik Kenti de şüphesi bu kültürel mirasların en değerlilerinden bir tanesi. Yapımı M.Ö 7. Yüzyıllara dayanan Side Antik bugüne kadar son derece başarılı şekilde korunması ile dünyanın farklı noktalarından ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Side Antik döneminde bölgenin en değerli limanlardan biri haline gelmesine olanak sağlamış. Burada gezerken Romalılar döneminde yapılan Likya yolunu takip ederek tarihi bir serüven yaşamış oluyoruz.

Antik eserlerle çevrili patika yolu takip ettikten sonra bu kısa yolun sonunda Side tiyatrosu ile karşılaşıyorsunuz. Antik dönemin ünlü buluşma noktalarından biri olan bu alanın yaklaşık 15.000 kişilik kapasitesinin olduğu düşünülüyor.

Adımlarınızı tarihin kapalı sayfalarına atmanızı sağlayan patikadaki yolculuğunuzu sonlandırdan sonra, Side antik tiyatrosunun hemen arkasında Side Müzesi yer alıyor. Müzede bölgeden çıkarılan kalıntılar titiz şekilde sergilenmektedir.

Türkiye sahip olduğu coğrafi özellik ve büyüklük nedeni ile ülke içerisinde kısa süreli seyahatlere olanak sağlayan konumlardan biridir. Ülkemizin turizm cenneti olarak kabul edilen bölgesinde, Side’ye ulaşım sağlamak için otobüs firmalarının Antalya otobüs bileti satın alabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyadan ziyaretçilerin geldiği şehirde turizm talebinin karşılanması için havaalanı da mevcut olduğundan havayolu firmalarının Antalya uçak biletlerini satın alarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

  • Esra

    Sidenin Antik dokusu zaten tartışılmaz çok güzel. Birde yazın gittiyseniz sahildeki kumu çok güzel. Side plajını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir