İstanbul

Sultanahmet Gezi Rehberi

Sultanahmet; eski İstanbul ya da Tarihi Yarımada olarak bilinen turistik alanın merkezidir. Fatih ilçesine bağlı olan Sultanahmet, her gün binlerce turistin gezdiği İstanbul’un belki de Türkiye’nin en önemli turistik merkezidir. Sultanahmet’te gün içinde birçok farklı renkten ve medeniyetten insanı görmek mümkündür.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük devletlere ise başkentlik yapmış olan İstanbul’un en önemli turistik merkezlerinden biri olan Tarihi Yarımada’nın kalbi tabir edilebilecek bir mevkide bulunan Sultanahmet’te Gezilecek Yerler ise çoğunlukla tarihi özelliği bulunan mekanlardır. Sultan 1. Ahmet tarafından 1609-1616 yılları arasında Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan Sultan Ahmet Camii, 20.000’i aşkın İznik Çinisi ile mavi tonlardaki bitki motifleri nedeniyle turistler tarafından Blue Mosque (Mavi Cami) olarak anılır.

Topkapı Sarayı

Bizans İmparatoru 1. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında patrik katedrali olarak inşa edilen Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra cami’ye dönüştürülmüştür. Ayasofya günümüzde ise müze olarak ziyaret edilebilmektedir. Bizans İmparatoru 1. Justinyen tarafından yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, ismini daha önce aynı yerde bulunan Yerebatan Bazilikası’ndan almaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, 700.000 metrekarelik alanıyla 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun idare merkezi olarak kullanılmıştır. 3 Nisan 1923’te müzeye çevrilen Saray, 80.000 metrekarelik alanda misafirlerini beklemektedir. Bizans döneminde kutsal bir alan olarak görülen, Osmanlı döneminde ise Has bahçe olarak kullanılan Gülhane Parkı da görülmeye değerdir.

Sultanahmet çevresinde birçok gezilecek tarihi özellikli eser bulunmaktadır. Milattan önce 479 yılında yapılmış olan Antik Yunan eseri olan Yılanlı Sütun İstanbul’daki en eski anıtlarından biridir. Arkeoloji Müzesi, Aya Irini Kilisesi, 3. Ahmet Çeşmesi, Çemberlitaş, Kapalı Çarşı, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi gibi birçok eser de Sultanahmet çevresindeki gezilebilecek mekanlardandır.

Her gün binlerce turistin uğrak mekanlarından biri olan Sultanahmet’te konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Her bütçeye hitap eden Sultanahmet Otelleri konforlu ve huzurlu birçok alternatife sahiptir.

Turizmin merkezi olan Sultanahmet’e ulaşım imkanları oldukça gelişmiştir. Sultanahmet’e metro, otobüs, tramvay, deniz otobüsü ve marmaray aracılığı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir