Avrupa,  Avusturya,  Yurtdışı Rotaları

Tılsımlı Bir Güzellik: Viyana

Merhaba sevgili tatil severler, bu yazımızda sizlere; Osmanlı’nın vaktiyle iki kez kuşata düzenlediği Viyana’dan bahsetmek istiyoruz. Avusturya’nın başkenti olan Viyana; tarihi dokusu, yemyeşil doğası, damak çatlatan tatlıları ve hepsi birbirinden güzel ve birbirinden profesyonel olan Viyana otelleri ile görülmeye değer bir şehirdir.

Vienna Christmas Market

Viyana’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce Avusturya’dan biraz bahsedelim… Orta Avrupa’da konumlanan bir ülke olan Avusturya İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur. Denize kıyısı olmayan bu ülkede yaz turizminin gelişmiş olduğunu söylemek elbette ki mümkün değildir. Avusturya’da gezilecek yerler daha çok tarihi ve doğal güzelliklerden oluşur. Vaktiyle Osmanlı Devleti’nin hükmettiği topraklar arasında yer alan bir ülkedir. Dolayısıyla Avusturya gezisi boyunca Türk izleri taşıyan yerler ve eserler görmeniz oldukça mümkün.

viyana alışveriş

Şimdi, Viyana’ya yoğunlaşmak gerekirse, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Viyana Avusturya’nın en büyük şehri ve başkenti. Habsburg hanedanına yüzyıllar boyu yurt olan kent, bu süre içerisinde Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri olmuştur. Köklü tarihi, pek çok medeniyete yıllarca başkentlik yapması ve coğrafi konumu sebebiyle hem kültürel hem de mimari açıdan Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasındadır.  Bu bağlamda Viyana’da görülecek yerler arasında; Hoburg Sarayı, Schönbrunn Sarayı, Belvedere Sarayı, Albertine Müzesi, Mozart’ın Evi, Kunsthistorisches Museum, Sanat Tarihi Müzesi, St. Stephen Katedrali, Museums Quartier, Kelebek Evi ve Doğa Tarihi Müzesi sayılabilir.

Viyana Devlet Opera Binası

Tarihin hala yaşadığı bir şehir olan Viyana özellikle mimari yapıları ile dikkat çekmektedir. Özellikle en dikkat çeken yapıları saray ve kiliseleridir. Bunların yanı sıra tiyatro ve opera binaları da şehirde sık sık karşımıza çıkabilecek yerlerdir. Viyana’yı ziyaret etmek için en uygun vakit yaz aylarıdır. Özellikle de haziran ve temmuz… Tabi bir de ilkbahar aylarını unutmamak gerekir. Kışın gitmeniz ise ek tavsiye edilmez çünkü çok soğuk ve yağışlıdır.

viyana turu

Tüm bunların yanı sıra Avusturya Mutfağı’ndan bahsetmekte de fayda görüyoruz. Avusturya mutfağı birbirinden leziz yiyecekler ile doludur ama Viyana mutfağı başlı başına ayrı bir kültürdür. Özellikle tatlı ve kahve… En meşhur ana yemek ise şinitzeldir.

Viyana gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Viyana sokaklarında her eğlence anlayışına uygun bir gece kulübü bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra Viyana’da pek çok festival düzenlenir. Viyana Akordeon Geleneksel Müzik Festivali, Bağımsız Kısa Film Festivali, Uluslararası Viyana Festivali, Performans Sanatları Festivali, Caz Festivali ve Noel Pazarı bu festivallerden yalnızca birkaç tanesidir.

Graben MallÖte yandan Viyana alışveriş yapmak konusunda pek çok Avrupa ülkesinin aksine pahalı bir ülkedir. Eğer Viyana’dan sevdiklerinizi kırmamak adına birkaç anı satın almak isterseniz pazarlara gitmenizi ve küçük çikolatalardan almanızı tavsiye ederiz.

Gidecek olanlara şimdiden keyifli geziler! 😉

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir