Tren,  Ulaşım

Tren Bileti – Tren Yolculukları – Demiryolu ile Ulaşım

Seyahatlarimizde kullanabileceğimiz birden fazla alternatif araç bulunuyor. Tren yani demiryolu ulaşımı da bunlardan biri. Geçmiş yıllarda çok daha fazla tercih edilen tren yolculuğu ile ülkemizin hemen hemen birçok köşesine ulaşabiliyoruz. Son yıllarda ise havayolu seyahati daha popüler durumda. Havayolu daha hızlı olması sebebiyle ve son yıllarda uçak bileti fiyatlarınında görece daha uygun hale gelmesiyle daha fazla tercih edilir oldu. Karayolu ise daha kolay bilet bulunabilmesi açısından tercih ediliyor. Uçakla gideceğimiz 2 saatlik yolu 10 saatte gidiyor olsakta gün içerisinde birçok sefer olduğu için o da pratik bir ulaşım seçimi.

Demiryolu, son yıllarda ülkemizde hizmete giren hızlı tren sayesinde eski popülerliğini tekrar kazanmaya başladı. Hızlı tren dışındaki tren rotaları ise genellikle turistik gezilerde tercih ediliyor. Son yıllarda oldukça popüler olan Doğu Ekspresinin özellikle kış aylarındaki yoğunluğunu duymuşsunuzdur. Doğu ekspresine bilet bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Doğu ekspresi ve diğer tren rotaları hakkında detaylı bilgilere diğer yazılarımda yer vereceğim. 🙂

Tren Bileti Nasıl Alınır?

Gelelim Tren bileti konusuna. Demiryolu ile ulaşıma bir sebepten karar verdiniz ve tren bileti almak istiyorsunuz. Malum artık online sistemler oldukça gelişti. Uçak, Otobüs, Denizyolu biletlerimizi Birçok bilet sitesi seçeneği arasından seçimimizi yaparak online satın alabiliyoruz. Tren biletinde ise durum biraz farklı. Türkiye’de online tren bileti -şimdilik- sadece TCDD resmi sitesinden yapılabiliyor. Bunun dışında online sisteme açık PTT şubelerine giderek, Gar yada İstasyonlarda bulunan gişelerden tren biletinizi satın alabilirsiniz.

Tren biletinizi TCDD bağlantısına tıklayarak alabilirsiniz.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir yorum

  • cansu

    Aslında tamda bu noktada Doğu Ekspresi hakkında detaylı bilgilere ihtiyacım var. Doğu Ekspresi için tren bileti nasıl alınır? Hangi şehirlere uğruyor? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir