Avrupa,  Macaristan,  Yurtdışı Rotaları

Tuna’nın İncisi Budapeşte…

Budapeşte, nam-ı diyar “Tuna’nın İncisi”.  Sonbaharda en gezilesi yerlerden…

Budapeşte aslında iki kasabanın birleşmesiyle ortaya çıkmış bir şehir. Tuna’nın iki yakasında yer alan Budin ve Peşte 1873 yılında birleşmiş ve bugün Macaristan’nın başkenti olan bu şehir UNESCO kültür mirası listesinde yerini almıştır. 2 milyona yakın nüfusu ile Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehridir.

Budapeşte

Budapeşte’nin kalbi niteliğindeki bölge Kale Tepesi ve bu bölgenin çevresi tarih boyunca birçok medeniyet tarafından saldırya uğramış olmasına rağmen Budapeşte’nin en güzel bölgesi de yine burasıdır. tuna nehri Castle (Kale) ve Gellert Tepelerinin Ortasından süzülerek şehri ikiye bölmektedir. Budapeşte’nin muhteşem manzarasını en güzel görebileceğiniz yerler bu iki tepedir. budapeşte’ye gittiğinizde mutlaka Gellert Tepesi ve Kale Tepesi’ni ziyaret etmelisiniz. Kale Tepesi ve Balıkçılar Burcu UNESCO kültür mirası listesinde yerlerini almışlardır.

Budapeşte Gezisi

Bir Ortaçağ kenti olan Budapeşte’de mutlaka gezmeniz gereken başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz; St. Stephen Bazilikası, Andrássy Bulvarı, Gellért Tepesi, Gellért Termal Banyoları (Gellért Hamamları), Margaret Adası, Budapeşte Kalesi, Elizabeth Köprüsü, Balıkçılar Burcu, Zincirli Köprü, Budapeşte Parlementosu, Büyük Sinagog, Aquincum Müzesi ve Roma Kalıntıları, Budapeşte Tarih Müzesi (Kale Müzesi), Matthias Kilisesi. Budapeşte gezinizde vaktiniz bol ise görebileceğiniz daha birçok tarihi ve doğal güzellikler var. Ancak ilk akla gelen başlıca gezebileceğiniz yerleri bu şekilde sıraladık. Ayrıca Tuna nehrinde yapılan tekne turlarına katılarak ta Budapeşte’nin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Budapeşte Zincirli Köprü

Tarih ve Modern’i bir araya getiren Budapeşte doğal kaynakları bakımından da rağbet görmekte. Kaplıcaları ve hamamları ile bir çok ziyaretçi şifalı sulardan yararlanmak için Budapeşte’yi ziyaret etmektedir. Bu kaplıcaların en ünlüsü ve önemlisi Gellért Hamamları’dır.

Budapeşte Balıkçılar burcu

Şehirde alışveriş için Vaci Utca ve Andrassy Caddesi’ne gitmelisiniz. Alışveriş kültürü genellikle açık pazarlardan oluşmaktadır ancak ünlü markalara ait mağazaları da bulmanız mümkün tabi… Budapeşte’den dönerken meşhur ipe dizilmiş kuru meyvelerden ve seramik bebeklerden hediye olarak alabilirsiniz.

Budapeşte hediyelik eşyalar

Budapeşte’yi gezebileceğiniz en uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Ancak müzik ve kültür festivallerine katılmak istiyorsanız Ağustos ayı sizin için uygun olacaktır.Bu güzel kente dilerseniz kendi imkanlarınızla dilerseniz firmaların düzenlediği tur paketleri ile katılabilirsiniz. Her iki şekilde de Budapeşte turu unutulmaz bir tur olacak… 😉

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir