İtalya

Venedik; Tarih, Kültür ve Romantizm… 

İtalya’nın en gözde şehirlerinden tarihi ve kültürel değerleri ile göz kamaştıran romantik Venedik…

Venedik denilince akla ilk gelen sular altındaki sokaklar ve bu sokaklarda yapılan gondol gezileri. İtalya‘ya seyahat ettiğinizde asla kaçırmamanız geren bir güzellik. Evet, Venedik’i İtalya gezinizin bir parçası olarak görebilirsiniz ancak bence Venedik kesinlikle tek başına görülmesi gereken bir şehir. Sıkıştırılmış bir İtalya turu yerine sadece Venedik seyahatini tercih edebilirsiniz…

venedik

Venedik, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi 827 yılına kadar uzanan bu antik şehir geçmişte ticaretin de göz bebeğiydi. 600 yıl önceki haliyle hala güzelliği ile göz kamaştırıyor ve bugün romantizm ve aşk ile özdeşleştiriliyor. Ancak Venedik her ne kadar tarihi dokusunu hiç bozulmadan korumuş olsa da çürüme ve kaybolma tehlikesi ile de yüz yüze… Bu değerler yitip gitmeden bu şehri görmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.

venedik karnavalı

Venedik’i en uygun ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ziyaret edebilirsiniz. Ancak yine de Venedik seyahatinizi planlarken yağışlı olmayan havaları seçmenizde fayda var. Yağmurlu günlerde bu güzel şehrin su seviyesi yükseliyor, cadde ve sokaklar su altında kalıyor. Böyle durumlarda halk sirenler yardımıyla bilgilendiriliyor. Yağışlardan sonra ise su seviyesi normale dönüyor ve her şey eski güzelliğine kavuşuyor.

Venedik karnaval kostümleri

Bunun yanında geziniz için karnaval zamanını da seçebilirsiniz. Venedik Karnavalı, her yıl düzenleniyor. Karnaval tarihleri Paskalya’daki Büyük Perhiz’e göre ayarlanıyor. Her yıl farklı temalarla kutlanan karnaval boyunca San Marco Meydanı ve Venedik’in birçok yerlerinde kutlamalar olacak. Büyük Kanal boyunca düzenlenen gondol turunu kaçırmamalısınız. Birbirinden güzel maske ve kostüm de görülmeye değer doğrusu.

Tarihi san marco bazilikası

Venedik’te gezilecek yerler arasında St. Mark Çan Kulesi, Rialto Köprüsü, Doge Sarayı, Scuola grande di San Rocco, Yahudi Mahallesi, Saat Kulesi,tarihi kiliseler ve birçok müze var. Pek tabii ki Venedik gezinizin olmazsa olmazı İtalyan mutfağının eşsiz tadlarını da denemelisiniz. Venedik mutfağı oldukça lezzetlidir. Kırmızı şarap ya da Venedik’e özgü bir içki olan spritzle birlikte margarita pizzanızı kanal manzarasına karşı yiyebilirsiniz. Gezerken alışveriş yapabileceğiniz mağazaları kaçırmayın. İtalya’nın ünlü ürünlerinden olan Murano taşından yapılmış (Murano camı olarak ta bilinir) saatler, kolyeler ve daha birçok aksesuar ve tabii ki ünlü maskeler unutulmaz hediyeler olacak.

murano camı venedik

Geçmişte kişilerin kimliğini gizlemek için kullandıkları ancak günümüzde sanat ve eğlence için kullanılan Venedik maskeleri şehrin her köşesinde satılıyor ancak alırken bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. Gerçekten orijinal maskelerden almak istiyorsanız ve bütçenizde maske için bir bölüm ayırdıysanız dükkanlardaki Venedikli sanatkarların yaptığı el emeği maskeleri tercih edebilirsiniz. Sokaklarda çok sayıda uygun fiyata satılan maskeler görebilirsiniz ancak bunların çoğu sahte ve genellikle Çin’den getirilen ürünler olabiliyor.

Venedik Maskeleri

Venedik için anlatılacak şeyler saymakla bitmez, en güzeli gidip görmek.

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir