Kıbrıs

Yavru Vatan’ın Gözdesi Girne’de Tatil Keyfi

Takvimler eylülün son günlerini yaşadığımızı gösterse de güney sahillerinde mevsim hala yaz gibi… Hava sıcaklıkları 30 derece ve üstünde, dolayısıyla deniz hala sıcak. Kuma hala terliksiz basılamıyor. Eğlence ise tam gaz devam ediyor.

Bu durum özellikle Yavru Vatan Kıbrıs için geçerliliğini sürdürüyor. Şayet aranızda yaz tatili yapamadım diye üzülenleriniz ya da ah keşke ikinci bir tatile gitsem diye iç geçirenleriniz varsa güneye inmelerini ve Kıbrıs otelleri ile yazdan kalma günlerin tadını çıkarmalarını tavsiye ederiz.

Peki Kıbrıs’a gidelim de tam olarak neresine gidelim, nereleri gezelim, nerede eğlencelim diye soracak olursanız biz ilk olarak Girne’ye gitmenizi tavsiye ederiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en renkli ve en hareketli şehri olan Girne; milattan öncesine dayanan geçmişi, tarihi eserleri, tabiat ananın vergisi olan güzellikleri, temiz mi temiz plajları ve hepsi birbirinden güzel olan Girne otelleri ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Kıbrıs’ın en renkli ve en eğlenceli adresi olan Girne’de deniz – kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Gerek otellerde gerekse Girne sokaklarında yer alan gece kulüplerinde eğlenceyi zirvede yaşayabilirsiniz. Ya da dilerseniz oyun salonlarında eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hatta Girne otellerinde sahne alan sanatçılar ile müzik ziyafeti yaşayabilir, gecenin geç saatlerine kadar kesintisiz bir eğlence içinde yer alabilirsiniz. Öte yandan otelinizden çıkıp Girne’yi de dolaşabilirsiniz elbette. Bu açıdan da oldukça şanslısınız. Çünkü Girne’de gezilecek yerler oldukça fazladır. Gezilecek yerlerin başında ise yedinci yüzyılda inşa edilmiş bir Bizans kalesi olan ve tam 12 kuşatma görmüş Girne Kalesi gelir. Bu kale yakınında yer alan Batık Gemi Müzesi’nde Milattan Önce üç yüzlü yıllara ait olan bir gemi kalıntısı bulunmakta olup ziyaretçilerin ilgisini cezbetmektedir. 1969’da deniz kıyısından yaklaşık 800 metre açıkta bulunan bu gemi kalıntısı tarihin en eski gemi batığı olarak bilinir. Bu yüzden oldukça önemlidir. Beylerbeyi Köyü’nde, şehir manzarasına hakim olan bir tepe üzerinde kurulu olan Balayıs Manastırı da Girne’de görülecek yerler arasında bulunur. Bunların dışında ise; Hz. Ömer Türbesi, Antiphonitis Kilisesi, Ozanköy, Halk Sanatları Müzesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, St. Hilarion Kalesi ve daha pek çok yer Girne’de gezilip görülmeye değer yerlerdendir.

Siz de biraz daha deniz kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isterseniz Kıbrıs otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Gidecek olanlara şimdiden keyifli tatiller dileriz, geride kalanlara da en kısa zamanda Girne’yi görme imkanını bulmalarını temenni ederiz…

 

Çok Gezen, Çok Okuyan, Paylaşmayı Seven Biri... 2014 yılından buyana GeziMondo yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir